[PL] Ciekawy pomysł na poprawę wyników wyszukiwania w Bing.com

Bing miał dobry start, od razu została zauważona znacząca poprawa w wielu aspektach od UI do najważniejszego – wyszukiwania.

To dopiero początek pracy, która między innymi przy pomocy Microsoft Research trwa dalej.

Nie wiem czy mieliście okazje pobawić się grą Page Hunt zrealizowaną przez Microsoft Research Live Labs.

Grając w tę grę mamy możliwość wyszukiwać strony tylko, że jakby w drugą stronę. Algorytmy wyszukiwania mają proste zadanie (w definicji) odczytać zapytanie użytkownika i możliwie za pierwszym razem podać mu wynik satysfakcjonujący.

Co jeśli na sprawę spojrzymy z drugiej strony i spróbujemy popatrzeć na stronę i podać zapytanie, które zwróci tę stronę jako jedną z pierwszych na bing.com? Brzmi absurdalnie, ale właśnie na tym ta gra polega.

Jeśli się uda za pierwszym razem to oznacza, że algorytmy bing działają zgodnie z intuicją szeregowego internauty, który czegoś poszukuje.
Jeśli nie możemy dopasować naszego zapytania do strony to wtedy właśnie bing się uczy usprawniając swój algorytm i wzbogacając model tego internauty i sposobu w jaki poszukuje treści.

Całkiem sympatyczne podejście, jedyne czego mi na ten moment brakuje to lokalizacji. Pojawiają się tylko angielskie strony, chętnie bym w ten sposób pomógł wyszukiwać także treści tylko polskie. Zadałem takie pytanie autorom. Ciekawe czy dostanę odpowiedź.

image 

Dodatkowo, jeśli jesteście zainteresowani bardziej naukową strona tej gry i samego pomysłu to zapraszam do tego dokumentu:

Page Hunt: Improving Search Engines Using Human Computation Games