[PL] Czas na kolejny konkurs/zadanie...

Chyba głównie dla tych, co nie mają lepszego pomysłu na majówkę. Uwzględniając tych, co jednak chcą w majówkę odpocząć od komputera, powiedzmy nawet do końca maja.

Może jednak od początku i o co chodzi.
Visual Studio to bardzo fajne środowisko dla programisty. Nie ma jednak tego dobrego, czego nie da się jeszcze bardziej udoskonalić.

Co wy na konkurs na jakiś "add-in" do Visual Studio, który miałby swój główny interfejs dostępowy w Sidebarze?

Add-in napisałem w cudzysłowiu, ponieważ wasz pomysł zupełnie nie musi uwzględniać API związanego z pisaniem rozszerzeń pod VS.Net. Chodzi mi o gadżety w Sidebarze, które deweloperowi mogą być pomocne.

Kilka prostych pomysłów jakie już mogę wam sprzedać to:
1) Lista ostatnio otwieranych projektów w Visual Studio analogicznie do tej ze strony startowej w IDE:

image 

Sens: Nie wiem jak wy, ale ja naogół i tak w 90% przypadków jak otwieram projekt to jest to jeden z ostatnio edytowanych. Pozostałe 10% to dawno zapomniane projekty, których wiadomo -> na dysku trzeba poszukać. Podręczna i aktualizowana lista ostatnio edytowanych projektów widoczna zawsze z boku gdy uruchomię komputer? Można przeżyć bez, ale mogło być też bardzo miłe.

2) Dla programujących natywnie w C++. Dużo funkcji WinAPI zwara błąd w GetLastError();
Przy debugowaniu dostajecie numer, a wiadomość, która się za nim kryje jest dopiero do pobrania po wykonaniu odpowiedniego combo funkcji formatujących. Czemu nie mieć ściągi w sidebarze na copy&paste z sesji do debugowania?

Aplikacji pod Windows, która tę funkcjonalność można znaleźć bez liku. Na szybko wyszukałem interfejs WWW: http://getlasterror.so-name.info/. Czemu nie wrzucić takiej podpowiedzi do sidebaru?

-
Wierzę, że każdy kto programuje pod Visual Studio w wolnej chwili wpadnie na wiele pomysłów na miły,drobny dodatek, który miałby sens w Sidebarze.

Technologicznie napisanie takiego dodatku nie powinno sprawić trudności, więc to chciałbym docenić to:
1) Pomysłowość - mierzoną subiektywnym poziomem zaskoczenia u oceniającego :)
2) Użytecznością - mierzoną faktyczną szansą, że taki gadżet może się programiście przydać
3) Technologiczną doskonałością - po dostarczeniu źródeł sprawdzę jakie technologie zostały w środku ładnie ubrane. Doceniane będzie oczywiście wykorzystanie najnowszych oraz integracja różnych technologii ze sobą. (if possible :>)

Akceptowalną wersją Visual Studio jest 2005 oraz 2008 (w przypadku gdy wymagana jest instalacja faktycznego Add-in'a).
Nie muszę chyba dodawać, że zdany test na VS.Net 2008 to (+) do oceny w kontekście punktu trzeciego :)

W kwestii nagrody za trud, to pewnie tradycyjnie będę chciał podzielić się z wami jakąś fachową literaturą. Ze względu na problemy logistyczne przy ostatnim konkursie i aby nie przeciągało mi się to tak długo jak ostatnim razem trochę się ubezpieczę i ogranicze tematykę książek na wybraną przeze mnie:
1) Pozycję dotyczącą Silverlight
2) Pozycję dotyczącą Visual Studio (z nastawieniem na najnowsze elementy VS i .NET)
3) Pozycję dotyczącą Sharepoint'a (bo coś czuję, że wiedza na ten temat może się niektórym przydać :>)

Mam nadzieję, że to brzmi interesująco (konkurs jako całość) jako pewna forma przywitania wiosny. W razie pytań oczekuję komentarzy. Podium "zwycięzców" standardowo liczy 3 miejsca. Zwycięzców w cudzysłowiu dla odmiany dlatego, że w tym konkursie wszyscy, mam nadzieję, jesteśmy zwycięzcami. W końcu jak te gadżety będą fajne, to wierzę, że w ten sposób my jako deweloperzy pomożemy sobie nawzajem dostarczając solidną paczkę drobnych, acz użytecznych toolsów.

Prace z kodem źródłowym należy przesyłać na mój email. Najlepiej na prywatny (opublikowany tutaj: http://www.dbiesiada.com/contact/). W ten sposób będzie mi łatwiej go wyselekcjonować :)

Jeśli już musicie na służbowy, to dajcie jakiś czytelny prefix do tytułu (np. [KONKURS BLOG SIDEBAR]), czy cokolwiek co zwiększy moją szansę szybkiego zauważenia :))

Na koniec oczywiście informacja zapewniająca o uznaniu waszych praw autorskich do przesyłanych tworów :>. Wszystkie prace + kod źródłowy wraz z informacją o autorach poszczególnych prac zostaną przeze po zamknięciu konkursu opublikowane.

Konkurs z Wikispiderem został przez was pozytywnie przyjęty, więc jestem dobrej myśli :)

Gotowi?

Technorati Tagi: Polish posts,codng,geeks,contests,Windows Vista,Visual Studio.NET