[PL] Doświadczenia z Windows Mobile

Moje doświadczenia z telefonami wyposażonymi z Windows Mobile można podzielić na parę punktów:

1) Era przed-MS - tutaj dosłownie zero doświadczeń
2) MS - 2 lata temu - pierwszy telefon służbowy. Jeżeli chodzi o zawodowe kwestie to super sprawa. Odkryłem potęge integracji kalendarza, zadań i kontaktów pomiędzy bazą na PC (Exchange) a urządzeniem przenośnym. Przypominajki w formie alarmów czy jestem przed komputerem, na kawie czy.. opcji jest wiele :) Generalnie zapomnieć o najważniejszych sprawach nie w sposób.
3) Wymiana telefonu na taki z WM6. Z jednej strony świecił i był ślicznusi, ale na moim SPV-E650 niezbyt to wszystko stabilnie chodziło. Zdumienia na plus doznałem dopiero jakies 3 tygodnie temu, kiedy wywaliłem cały soft jaki mi do tego telefonu dal Orange. Nagle telefon zaczał działać stabilnie, zniknęły wycieki pamięci i zakłamania ekranu. Coś z tym Orange jest nie tak, software do Business Everywhere potrafi mi także bardzo mocną maszynę na kolana położyć i coraz mniej ufam swojej maszynie gdy ta karta + software jest w rozruchu.

Tak czy siak, ta przygoda nauczyła mnie, ze aplikacji na Windows Mobile bez certyfikacji nie należy uruchamiać, albo można uruchamiać tylko na własne ryzyko. Tam przecież tak podstawowe rzeczy od razu w testach wyjdą.

Prawie się złamałem z tymi telefonami, ale wciąż mam jednak bardzo, ale to bardzo przyjemne doświadczenia w pracy z nim i teraz odkąd niepewny software przestał mi psuć zabawkę znów zacząłem się bawić dodatkowymi gadżetami jakie są dlań wokól dostępne.

Szybki przykład, ten telefon to mój pierwszy z bluetooth. Synchronizowaliście sobie PC z telefonem via Bluetooth?

Prosta sprawa, a niesamowicie cieszy. Aby dokonać takiego połączenia trzeba w skrócie:
1) Uruchomić bluetooth w telefonie i w komputerze (zakładam, że obie strony posiadają nadajniki)
2) Uwidocznić urządzenie bluetooth w telefonie (screenshot):
image

3) Na PC dodać nowe urządzenie Bluetooth:

image
Jak widać u mnie jest już dodane. Ale w tym okienku z panelu kontrolnego wystarczy kliknąć na przycisk Dodaj, dalej poprzez Czarodzieja tak naprawde pozwolić komputerowi wybrać widoczne urzadzenie czyli telefon i pozwolić PC wybrać klucz.

4) Wtedy telefon powinien poprosić o wpisanie klucza do autoryzacji połaczenia i wszystko praktycznie gotowe.

5) Potem już tylko ActiveSync w telefonie komórkowym zamiast po kabelku wystarczy w Menu (prawy przycisk "action"), wybrać połącz po bluetooth.

Śliczna sprawa. zwłaszcza jakby ktoś chciał prezentować rozwiązania mobilne z prawdziwego sprzętu wspomagając się "SOTI Pocket Controller Pro". Ta aplikacja przy aktywnym połączeniu pomiędzy PC a urządzeniem przenośnym z Windows Mobile prezentuje w okienku aplikacji Windows to co się dzieje na tymże małym urządzeniu.
W przypadku synchronizacji po kablu USB telefon ma znaczące ograniczenie w swojej mobilności, a tak: korzystając z połączenia bluetooth taki hipotetyczny prelegent może sobie łazić po sali na odległość zasięgu Bluetooth, które naogół jest dłuższe niż przeciętny kabel USB duże/małe dostarczany z telefonami :)

Przykład u mnie i przeglądanie własnego bloga z poziomu telefonu komórkowego :)

image image image image

Po takiej krótkiej zabawie, aż mi się na nowo zachciało sprawdzić jak się programuje pod te maszynki, może sobie zrobię z komórki pilota do Powerpointa via bluetooth?
Will see, jak zwykle czas zweryfikuje :)

Technorati Tagi: Polish Posts,Windows Mobile,geeks,babbling