[PL] Emigracja zarobkowa nam wraca do kraju?

Taki luźny wniosek jaki mi się nasnuł po świętach w rodzinnej Częstochowie: Emigracja zarobkowa nam wraca do kraju. Ta z małych miasteczek. Wracają Ci co nie mieli najlepszego wykształcenia i za dużo najciekawszych perspektyw w kraju.
Zarobili co swoje i przy tanim Euro i Funcie dochodzą do wniosku, że w kraju będzie im lepiej i taniej niż tam się utrzymać i coś jeszcze zarobić.

Co ciekawe (lekcja z tych niedużych miasteczek w .ie i .uk) Ci z mojego rodzinnego miasta kupują ziemie i się budują lub po prostu kupują domy nawet nie na peryferiach miasteczka bo też im za drogo - tylko za stosunkowo nieduże pieniądze na jakichś zabitych deskami wsiach w połowie drogi pomiędzy paroma większymi miastami (np. praktycznie takiej samej odległości od Częstochowy, Łodzi i Radomska) i są szczęśliwi i wolni bo wiedzą, że z samochodem - blisko trasy - to sobie mogą pracować gdzie chcą i wrócić do swojego ogródka i odpalić grill latem.

W sumie ciekawych historii się nasłuchałem przez te parę dni. Zwłaszcza jak wezmę pod uwagę, że u nas paliwo to jakieś 1.20eur po luźnym kursie, a w tych niedużych miasteczkach to jednak chyba nie da się jeszcze tak dobrze zarobić. Zobaczymy jak to będzie.

Informatyków podejrzewam, że to chyba jeszcze nie powinno dotyczyć, aczkolwiek ciekawe czy też paru niedługo nie dojdzie do wniosku, że swoim wyjazdem poprawili rynek pracy trochę i może nie jest już w kraju nad Wisłą tak źle. Zobaczymy :)

Technorati Tagi: Polish Posts,babbling