[PL] Kodu, Popfly na Xboxa od Microsoft Research

Programować zacząłem się uczyć już w podstawówce. Na pożyczonym od kuzyna C-64 poznałem podstawy Basica (notabene pamiętacie, że to był Basic stworzony przez Microsoft?).
Programowanie to dumne słowo bo to raczej podstawy podstaw i mając lat niewiele cieszyłem się z prostych numerowanych linii kodu zawierających Print, Input i Goto.

Potem już w szkole na tzw. kółku informatycznym bakcyla do AC Logo (gdzieś w 6 klasie podstawówki) zaszczepił mi lokalny nauczyciel informatyki (pozdrowienia dla Pana Klechy z nieistniejącej już PSP 9 w Częstochowie :>), a później szybko pokazał ultra skomplikowane coś co miało w nazwie nazwisko znanego fizyka (ach ten Pascal).

Mimo, że to niewinnie dziecięce wspomnienie, to wciąż miłe bo w LO droga do Watcom C i Assemblera via Demoscena była już bardzo krótka, a to już w miarę programowanie bez cudzysłowia. Teraz jak patrzę na narzędzia dla takich początkujących przyszłych programistów w wieku PEGI 12 jak na receptę.

Odpowiednika słynnego żółwia, chyba już nie ma. Jak na MTS byłem na prezentacji mojego kolegi z działu - Artura Żarskiego na temat PopFly to byłem zachwycony, właśnie z tego powodu. PopFly właśnie ukazał mi się jako zabawka dla takiego młodego człowieka, który może już coś stworzyć na banalnym swoim poziomie abstrakcji.

Jeśli taki dzieciak ma Xboxa i za pomocą pada chciałby sobie stworzyć takie twory jak na Popfly to mam dla niego pozytywną wiadomość, która chowa się za nazwą kodową “Kodu” (wcześniej “Boku”).

Całkiem sympatyczna aplikacja, która podobno na początku tego roku ma się pojawić na Xbox Live Arcade. Co ona potrafi? W sposób zupełnie nie programistyczny dla nas pozwala zaprojektować i “zaprogramować” interaktywny interfejs użytkownika, który w postaci prostych gierek (jeśli mowa o Xbox Live) i młodego gracza zaciekawionego jak to się robi, może zdać egzamin.

Poniżej przykładowy zrzut ekranu, gdzie na zdefiniowanych obiektach naszej aplikacji możemy oprogramować zdarzenia jakie chcemy obsłużyć:
image 

Poniżej macie prezentację “Kodu” w akcji:

Wyciągnięte z bloga Long Zheng.

Na ten temat pojawił się też teraz artykuł na Onecie:
http://gry.onet.pl/1893377,,ty_tez_mozesz_tworzyc_gry,wiadomosc.html

Do Little Big Planet może bym nie porównywał tego projektu (choć słabo znam LBP więc może nie mam racji), natomiast na pewno projekt wygląda ciekawie.

Technorati Tagi: Polish posts,Xbox360,gamedev,Microsoft Research