[PL] Konsola czy PC (do grania) w nawiązaniu do komentarza Michała.

Miałem odpowiedzieć na komentarz Michała w następnym komentarzu, ale uznałem, że odpowiedź nadaje się równie dobrze na kolejny wpis do bloga.
Generalnie nie zgadzam się z Michałem w kwestii równości, nie mówiąc już o przewadze PC nad konsolami (jeśli mówimy o perspektywie gracza).

Powodów jest wiele.

Po pierwsze cena jest tutaj jak najbardziej kluczowym czynnikiem jeśli mówimy o świeżych pozycjach, które cieszą oko wodotryskami na ekranie.
Aby mieć wypasionego PC, który dzwignie najnowsze pozycje wystawione na półkach Empiku trzeba zainwestować tak na oko 5000PLN. Taki komputer po 2 latach już będzie średni, a po trzech-czterech marny w oczach gracza, który by liczył na kolejne Oblivion czy Crisis.
Taki komputer, aby był ciągle mocny potrzebuje dodatkowych inwestycji. Na upgrade'y można powiedzieć dorzucam co dwa lata 1000zl budzetu (RAM, większy dysk, czy wymiana GPU).
W tym samym czasie koszt aktualnej generacji konsoli to 1500zl (Jakby ktoś chciał z jakiegoś powodu konkurencyjne rozwiązanie to budzet bagatela 1000zl drożej -> wciąż taniej niż PC, o Wii nie mówię - to jest Zelda-player jak to ładnie określił mój dobry znajomy).
Cykl życia konsoli pokazuje, że można się na tej zabawce bawić spokojnie 4-5 lat zanim pojawi się kolejna redefinicja tzw. generacji. Praktyka pokazuje, że nawet jak się next gen pojawi to jeszcze z 1-1.5 roku można się na poprzedniej dobrze bawić - nie dopłaca się nic - chyba, że jesteś gadżeciarzem - ale to już wolny wybór.

Nawet jeśli się gdzieś trochę w tych kalkulacjach pomyliłem to i tak oczywistym się wydaje, że zainwestowanie w konsolę długoterminowo jest bardziej opłacalne niż w PC.

Jeżeli chodzi o jakość - tutaj też bym polemizował. Gry na PC mają dziwną tendencję aby odbiorcy pokazać jacy to programiści byli rewelacyjni i jaki super silnik 3d pisali przez ostatnie 5 lat.
W grach IMHO nie o to chodzi. Ja kupuję gry dla rozrywki a nie dla podziwiania kunsztu koderów. Jak byłem na scenie to miałem inne podejście, ale to nawet teraz z tego powodu wolę wejśc na www.pouet.net i ściągnąc jakieś nowe demo ASD czy innej grupki scenowej.

Nie mówię, że na konsolę każda gra jest super-hiper, aczkolwiek mam przykład wspólny - Oblivion. Bardzo mi się podobały komentarze w branżowych czasopismach blisko momentu premiery. Modne było porównywanie jak gra wygląda na PC a jak na Xboxie.
Tylko na super-hiper-duper-kuper wypasionym PC wyglądała nieznacznie lepiej. Inwestycja w taki sprzęt została opisana wyżej.
Jeśli ktoś chce mieć świety spokój i po prostu włączyć płytę do urządzenia i grać przez 4 lata w gry z zbliżoną jakością -> wybór wydaje się prosty.
Druga sprawa. Ja Oblivion przeszedłem na PC, umówmy się - na średnim sprzęcie.
Problemy jakie napotkałem to memory leaki po dłuższej rozrywce (restart wskazany). Wywalanie się z błedem sterowników jakichś to też bez patchy było normą.
Jak chcę odrobiny rozrywki, to nie chcę mieć takich problemów, a na PC się zdarzają - po prostu. Moim zdaniem dopiero Games for Windows z certyfikacją mogą w tym temacie trochę zmienić na lepsze, ale to się dopiero rozwija. Jeżeli na konsoli gra jest zbugowana to nie dość, że tytuł nie schodzi to zaufanie do studia deweloperskiego spada bardzo nisko i jest duża szansa, że więcej gier od nich na konsole nie zobaczymy.

Można by na obronę PC powiedzieć, że gry są tańsze i wyjdzie na zero.
Super ;) klasyka jak ktoś lubi to można kupić za 20zl. Nowe gry są średnio po 100zl.
Okay, zgadzam się na konsole now są po ~250. Jednak jak przeszedłem Oblivion na PC i chciałem sprzedać to zobaczyłem, że nowa w sklepie kosztuje 40zl, więc swoją musiałbym sprzedać za 20zl żeby to miało sens dla potencjalnego odbiorcy (z początkowych 100).
Na konsolę gry się tak szybko nie dewaluują. Na rynku wtórnym jak człowiek nie pędzi do sklepu po każdą nowość i nie kolekcjonuje tylko gra a potem sprzedaje to inwestycja w każdy kolejny tytuł jest minimalna a czasem parę złotych na rzadkim tytule można nawet zarobić (takie przynajmniej mam doświadczenia).

Podsumowując. Moim zdaniem, jeśli ktoś potrzebuje multimedialnej maszynki do grania - PC odpada w przedbiegach.

-

Technorati Tagi: Polish Posts , gaming , xbox360