[PL] Nowy dashboard w XBOX 360

Posiadacze Xboxa zapewne zauważyli, że na początku grudnia pojawił się nowy dashboard (system operacyjny w Xboxie).

Pełna lista zmian jest dostępna tutaj:

http://www.xbox.com/en-US/support/systemupdates/20071204-features.htm

Oczywiście po angielsku (Helloł ?! )
Dla tych co jednak wolą ojczystą mowę zmiany podsumuję w ten sposób:

Zmieniony Layout w wielu miejscach mi się bardziej podoba, w wielu jest póki co dla mnie mniej czytelny. Może to tylko kwestia przyzwyczajenia. Dodano grupowania, pozmieniano skróty na przyciskach, usprawniono wsparcie dla różnych urządzeń peryferyjnych. Dodano asystenta, rekomendacje do ściągnięcia.

Wszystko super, tylko jak wezmę jeden przykład - biblioteka gier: Jak dostaje na standardowym widoku gier wszystkie pozycje pomieszane czy to jest demo gry z Xbox Live Arcade, czy demo pełnej gry czy też kupiona przeze mnie GRA XBLA robi mi się lekki bajzel na ekranie i pojawia strach czy sobie sam czegoś co kupiłem nie usunę zamiast dema. Na szczęście w praktyce nie jest to takie proste, ale miałem wrażenie, że taki miszmasz z opcją "all" powinien byc ostatni dla fanatyków bałaganu na ekranie.

Usprawnienia wydajnościowe trudno oceniać po paru dniach gdy włączając konsolę raczej gram w Mass Effect niż wykonuję skomplikowane testy, jednak każda operacja związana z optymalizacją czy ją widze czy też nie jest przyjmowana przeze mnie z otwartymi rękoma.

Rekomendacje na razie dla mnie się nie sprawdziły. Tytuły tam pokazywane są chyba wzgl. światowej popularności, co indywidualnie nie zawsze się sprawdza. Wolałbym, aby tam pojawiło się jakieś rozwiazanie BI (Business Inteligence), które by analizowało w jakie gry ja gram i na tej podstawie ucząc się wysnuwało mniej lub bardziej trafne propozycje. Póki co tego jeszcze nie widzę.

Wsparcie dla DivX jest dla mnie kontrowersyjne. Mówię o perspektywie polskiej. Bijcie mnie, ale w kraju z prawie 50% piractwem po stronie konsumenta zapewne przyjęte to zostanie bardzo pozytywnie, ja jestem sceptykiem w kwestii długoterminowej.
To może być z jednej strony podkręcony kurek sprzedaży Xboxów na te święta wśród tych wszystkich, którzy zobaczą w konsoli dodatkową cechę pt. "oglądam sobie swoje ściągnięte z sieci seriale wygodnie na telewizorze". Ja jednak wolałbym prawdziwą usługę Video on Demand jako alternatywę wyjścia do Beverly Hills, gdy chcę wypożyczyć film.

Nie chcę moralizować, ale mniej więcej tak to widzę. Oczywiście w innych krajach VoD już jest a u nas wciąż nie ma polskiego Xbox Live (sic!). Więc jest 1:1 na argumenty i zero pretensji.

W każdym razie, podsumowując zmiany grudniowe, tak czy siak oceniam je pozytywnie i wracam do grania w Mass Effect (w weekend oczywiście) :)

Gra rządzi. Microsoft rozstał się z Bungie, co po Halo 3 jakoś strasznie mnie nie boli, ale że Redmond przegapiło moment i pozwoliło zakupić BIOWARE Elektronikom (EA) zamiast samemu zaopiekować się studiem?! Cóż widać bańka webowa i gruba kasa za jeden koma trochę procent akcji Facebooka zabiła dywersyfikację sensownych zakupów w ostatnim czasie.

Żyjemy w ciekawych czasach. :)

Technorati Tagi: Polish Posts,news,gaming,xbox360