[PL] Przyszłość języków. Wypowiedź Bruce’a Eckela, a .NET Framework

Przeczytałem sobie całkiem ciekawy artykuł jednej z osób, którą kiedyś uważałem za personę świata C++/Java. Piszę, że uważałem, ponieważ z tego świata dawno wypadłem w związku z tym trudno mi jakkolwiek oceniać.

Mowa o Bruce Eckel’u, autorze takich książek jak Thinking in C++ czy Thinking in Java.
Autor tego artykułu wywnioskował, że podobnie jak C++ także i Java jako język programowania przejdzie do historii i będzie musiał ustąpić miejsca językom nowszej generacji. Bruce cieszy się jednak bo stwierdza, że architektura JVM pozwala na łatwą migrację do nowszego języka przy zachowaniu istniejącej platformy.

Fajnie, tylko dla mnie żyjącego w świecie .NET Framework nie brzmi to jak jakakolwiek nowość. Już pierwsze .NET Framework w postaci CLR miało takie założenia. .NET Framework od samego początku jest niezależne językowo wprowadzając najpierw całą rodzinę języków, które albo są naturalną ewolucją spuścizny historycznej Microsoft (VB.Net), albo nowymi bytami stworzonymi jako core aktualnej wersji platformy (C#), czy też elementy języków z innych platform pomocne przy migracji (J#). Nie było problemu, aby zrezygnować z języków, które się w praktyce nie przyjęły (J#) czy bez żadnej bolączki dla platformy i jej ciągłości wprowadzać nowe, jak np. języki dynamiczne, o których wspomina Bruce Eckel (Python czy Ruby). Po prawdzie .NET Framework 4.0, który na starcie ma wspierać 16 języków programowania jest dla mnie dowodem na stabilność i dojrzałość tego zamysłu.

Jeśli Bruce Eckel (jak wspomniałem dla mnie przynajmniej historyczny spec od Javy) wyraża optymizm, że Java dopiero jest gotowa na przyjęcie takiego podejścia pokazuje mi nic innego jak fakt, że są jednak trochę z tyłu.

Kiedyś miałem takie podejście do swojego kunsztu programowania, że “dobry programista raz na rok powinien poznać nowy język programowania”. Dla zabawy, dla nauki, dla być może kolejnego projektu.. jakkolwiek prawda jaka się za tym kryje to fakt, że nie ma najlepszego języka programowania, zawodowy programista powinien umieć szybko i sprawnie manewrować pomiędzy nimi, jak lingwista czy zwykły poliglota w komunikacji między różnymi narodami tak programista powinien być takim poliglotą w kwestii komunikacji z komputerem. .NET Framework polubiłem te lata temu właśnie dlatego, że w odpowiedzi na tak postawiony problem dostawałem: a pisz sobie w czym chcesz, byle na końcu było spójne rozwiązanie.

Po treści tego artykułu, napisanego właśnie przez Bruce’a doszedłem do wniosku, że albo świat Javy wg. niego nagle się obudził z jakiegoś snu, albo może Bruce Eckel coś przespał i nagle dokonał jakiegoś “odkrycia”. Prawda pewnie jak zwykle pewnie jest po środku.

Link do źródeł:
http://www.artima.com/weblogs/viewpost.jsp?thread=252441

Technorati Tags: Polish posts,babbling,coding,.NET Framework