[PL] Visual Studio 2008 Beta 2 - pierwsze wrażenia z pracy z narzędziem

Urlop się pokończył, znalazłem w końcu trochę czasu aby się pobawić nową betą VS.NET 2008, która została opublikowana jakiś miesiąc temu.

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Narzędzie jest bardzo stabilne - nie miałem żadnych przykrych przygód. Pamiętam jak na naszą konferencję w czerwcu gdy chciałem naszym partnerom pokazać LINQ jeszcze nie bardzo byłem pewny stabilności.
Teraz jest naprawde O-KAY. Kompatybilność projektów z poprzednią betą nie została naruszona, także na przykład jeden taki silniczek na Managed DirectX, który zacząłem pisać jeszcze w czerwcu na poprzedniej becie bez problemu przeniosłem do nowej mając o wiele bardziej przyjemne doświadczenia z developmentu.

Generalnie po tym jednym prywatnym projekciku dla zabawy i testowaniu paru technologii związanych z VS2k8 (.NET Framework 3.5) jestem naprawde dobrej myśli.
Pierwsza rzecz jaką developer .NET Framework zauważy to możliwość ustawienia docelowej wersji .NET na której ma działać aplikacja. AKtualnie dostepny zakres to wersje 2.0, 3.0 oraz 3.5.
W końcu odrobiono lekcję z VS2k5, która wymuszała migrację między narzędziami jeśli ktoś jeszcze biegał pomiędzy .NET Framework 1.0/1.1 a 2.0.

Następna rzecz to raczej bezproblemowa migracja przy tych testowych projekcikach pomiędzy frameworkami idąc w górę. W dół oczywiście trzeba mieć na uwadze chociażby fakt, że standardowy projekt od razu standardowo ma podpięte namespace'y związane z LINQ. Jeśli ktoś wykorzystuje LINQ to musi brać pod uwagę, że w dół trzeba wymyśleć alternatywną ścieżkę.

Przy prostych rozwiązaniach myślę, że można się pobawić w dyrektywy ale przy poważniejszym wejściu w LINQ jednak myślę, że takie podwójne budowanie dla paru frameworków z LINQ i bez LINQ może mieć bezpośredni wpływ na architekture i może zniwelować wiele wartości jakie LINQ daje.

Oczywiście to o czym wiele razy powtarzałem -> wbudowane designery i inne toolsy związane z WCF,WPF, WF reprezentują trochę inną jakość niż dodatki do ściągnięcia dla VS.2k5.
Szczegóły jeszcze opiszę jak się więcej pobawię toolsami (Xamlem z nawyku bawię się wciąż jednak z poziomu Xml).

Dla programisty aplikacji internetowych intelisense w javascript może byc fajnym udogodnieniem. Plugin do Silverlight'a dostarczany z boku tej bety + beta Expression Blend 2 to myślę, że warunek konieczny aby móc się pobawić technologią w sposób tak naturalny jak Bartek Zass pokazywał na wiosennym ISV Roadshow. Oczywiście dużo usprawnień w tym gronie zauważycie także przy tworzeniu aplikacji AJAX'owych.
Programiści wciąż piszący natywnie w C++ mogą też dostrzec pewne różnice w implementacji MFC dostosowujące framework do tworzenia aplikacji pod Windows Vista.

Generalnie z tych pierwszych wrażeń nie nazwałbym Visual Studio 2008 wielką rewolucją, aczkolwiek jako szereg udogodnień śmiało mogę prorokować, że VS.NET 2008 będzie udaną ewolucją narzędzia.

W wolnych chwilach i w przygotowaniu do programów wcześniejszej adopcji staram się jak najszybciej móc powiedzieć o narzędzi jak najwięcej, aczkolwiek jestem ciekaw waszej reakcji.
Czy zdąrzyliście już choć chwilkę potestować VS.NET 2008? Co wam się najbardizej podoba, co byście jeszcze zmienili?

Takie uwagi mogę być dla mnie bardzo cenne i chętnie wysłucham/przeczytam każdą z nich.
Lada moment będzie można ode mnie coraz więcej usłyszeć na temat programu, który naszym partnerom ma wspomóc jak najsprawniej poznać to środowisko. Jeśli jesteś naszym partnerem i jesteś zainteresowany uczestnictwem to śmiało proszę o przypominanie mi się.

Ja po swojej stronie w gronie partnerskim napewno będę się starał jeszcze ten temat komunikować (myślę, że we wrześniu będę już starał się rozpocząć nominacje).

Póki co zapraszam do lektury innych artykułów i webcastów na temat Visual Studio 2008 (po angielsku)

https://channel9.msdn.com/showpost.aspx?postid=329443 - S.Somegar w webcascie o narzędziu.
http://blogs.msdn.com/saraford/archive/tags/Visual+Studio+2008+Tip+of+the+Day/default.aspx - Visual Studio 2008 - Tip of the Day
http://blogs.msdn.com/robcaron/archive/2007/07/26/4069573.aspx - Hitchhiker's Guide to VS 2008 part I
http://blogs.msdn.com/robcaron/archive/2007/07/26/4070262.aspx - Hitchhiker's Guide to VS 2008 part II