[PL] Windows 7 Search Connectors, czyli integracja wyszukiwania z systemem operacyjnym

Jeśli hasło “Federated Search” w Windows 7 do tej przy było dla was obce to zapraszam do lektury.

W skrócie jest to mechanizm zgodny ze standardem OpenSearch, dzięki któremu możecie dodawać swoich dostawców wyszukiwania w systemowym Shellu.
Do tej pory myślałem tej funkcjonalności przy aplikacjach biznesowych, natomiast odkryłem całkiem sporą liczbę dostawców do popularnych serwisów internetowych. Niektóre działają lepiej, inne gorzej. Od razu można poczuć gdzie taka funkcjonalność może mieć lepsze zastosowanie (przy wizualnym szukaniu super, jeśli podaje tylko linki do stron to jednak wyszukiwarki internetowe w przeglądarce dostarczają więcej informacji).
Kluczem jest umiejętna integracja wyników wyszukiwania z systemem i aplikacjami zainstalowanymi w systemie.

Oto parę przykładów:

Youtube – nienajlepsze zastosowanie. Głównie przez to, że co prawda dostaję w okienku ładne miniatury z filmikami, ale otwieram je już w przeglądarce (click powoduje otworzenie dodatkowego okna). Okno Preview otwiera całą stronę YouTube z bieżącym filmikiem, co niby jest pewną alternatywą, ale niestety zabezpieczenia systemowe blokują możliwość uruchomienia z poniższym komunikatem:
image

Poniżej zrzut ekranu z zastosowania tego connectora w Wndows 7:
image 
Oraz link do pobrania:YouTube Search Connector

MSDN oraz Technet tę sprawę rozwiązał o wiele lepiej, ale głównie przez możliwość pobierania publikowanych filmików. Za linkami kryją się konkretne pliki, do których mamy opis, tagi z serwisu, autora oraz rozmiar jako podstawowe informacje. Kliknięcie na wybraną pozycję otworzy nam film bez potrzeby pobierania (podobnie jest z Preview). Możemy też za pomocą operacji Copy&Paste lub Sent To pobrać plik na lokalny dysk

imageimage
Connectory do pobrania tutaj:
MSDN Channel 9 Search Connector .
Technet Edge Search Connector

Najlepszy przykład - Flickr

image

Z Flickr’em jest to najlepiej rozwiązane. Wynik wyszukiwania ładuje listę zdjęć, których miniatury od razu są dostępne. Zaznaczenie pozycji lub grupy zdjęć i otwarcie pliku powoduje przesłanie ich do systemowej przeglądarki zdjęć bez pobierania. W ten sposób mogę sobie robić pokazy zdjęć z serwisu bez potrzeby ściągania tych zdjęć. Bardzo fajna opcja.

Flick Search Connectordo pobrania.

Zapraszam do testów tych connectorów, jak znajdziecie jeszcze jakieś, które są godne polecenia to dajcie znać. Chętnie sprawdzę.

Jeśli chcecie sami napisać taki connector to zapraszam do lektury poniższych stron:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd742951(VS.85).aspx
oraz
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dd742958(VS.85).aspx