[PL] Zasoby online dla dewelopera (i nie tylko) [część pierwsza]

Miałem dzisiaj interesującą rozmowę z jednym z partnerów na temat zasobów online. Okazuje się, że brakuje świadomości z wszystkich tych miejsc gdzie możecie odszukać wiedzę techniczną na "jakikolwiek" temat - związany oczywiście z platformą deweloperską Microsoftu. Postanowiłem więc zebrać pierwszą kompilację informacji, która może być dla was użyteczna aby zbierać informacje o nowinkach, a takżę zdobyć trochę wiedzy technicznej w bardziej szczegółowych publikacjach.

Oto one:

http://www.codeguru.pl [PL] - strona raczej reprezentująca luźną społeczność. Przyznam, że ja sam odkryłem je dopiero pracując w Microsofcie. Na tym serwisie pasjonaci technologii programistycznych na platformie Microsoft prowadzą dyskusje na forach oraz współdzielą się artykułami. Jest tam też skromna blogosfera, ale przyznam uczciwie, że nie urzekła mnie ani jakością nielicznych postów ani konsekwencją w kontynuacji przedsięwzięcia u autorów, którzy naogół odpuszczają sobie przygodę po paru postach.

http://www.wss.pl/ [PL] - podobnie jak powyżej strona reprezentująca społeczność - tym razem związaną raczej z tematyką infrastrukturową na bazie platformy Microsoft.

http://www.centrumxp.pl/ [PL] - serwis z nowinkami dotyczącymi platformy MS, zawiera także działkę dla programistów, forum a także pare ciekawy inicjatyw w ramach podserwisów, jak:
* http://xbox.centrumxp.pl/ [PL] - serwis dla osób zainteresowanych XBOX'em
* http://live.centrumxp.pl/ [PL] - blog autorów serwisu o tematyce technologicznej (głównie newsy i komentarze)

http://developers.pl/ [PL] - serwis dla programistów .NET Framework. Serwis swego czasu prezentował się dla mnie mniej sztucznie niż www.codeguru.pl aczkolwiek ostatnimi czasy chłopcy tam przeżywają mały krysys

W dobie Web 2.0 pojawiają sięw Polsce pierwsze inicjatywy podcastów/webcastów. Jednym z tych, które udało mi się znaleźć to:
http://zine.net.pl/Default.aspx [PL] - e-zine o oryginalnej nazwie Zine
http://www.polygamia.pl [PL] - serwis moich znajomych o grach na konsole, także z podcastem o dzwięcznej nazwie Polygadka

Z bardziej oficjalnych adresów:
Jakby ktoś potrzebował przetestować technologie ASP.Net czy Exchange za free to jest oferowany darmowy hosting w Polsce:
http://hostedwindows.pl/ [PL] - IIS/ASP.Net
http://hostedexchange.pl/ [PL] - Skrzynka pocztowa oparta na Exchange'u - w tym momencie zauważyłem, że darmowa wersja wygasła :/ Jednak jeśli ktoś potrzebuje sprawnej skrzynki do celów biznesowych i chciałby ten element swojej infrastruktury outsource'ować to napewno jest to ciekawa propozycja do sprawdzenia.

http://www.microsoft.com/poland/developer/ [PL] - myślę, że od czasu do czasu warto sprawdzać zmiany na stronie działu, który reprezentuje. Publikacje techniczne oraz newsy + newslettery (devflash/isvflash)to część, która może was zainteresować.
http://www.microsoft.com/poland/technet/security/bulletin/default.mspx [PL] - dla lubujących się w bezpieczeństwie, listing z oficjalnych biuletynów zawierający informacje o poprawkach.
http://support.microsoft.com/Default.aspx?LN=pl&x=10&y=17 - strona pomocy technicznej Microsoft. Artykuły z bazy wiedzy (Knowledge Base) mogą być bardzo pomocne w wielu problemach i kwestiach jakie napotykacie. Gro artykułów jest w języku polskim.
http://www.microsoft.com/poland/technet/default.mspx - polski Technet

i oczywiście www.microsoft.com/poland/

Tyle zasobów mi tak na szybko przychodzi do głowy - sam od czasu do czasu zerkam na wiekszość powyższych serwisów. Następną partię tego typu adresów do zasobów udostępnie już z perspektywy globalnej.