VS2010 – Cecha dnia: Alt+LMB na tekście kodu

Kolejna ciekawa cecha, o której chciałem wspomnieć jest banalne w swej prostocie i urzekająco przydatna w wielu sytuacjach.

Zaznaczanie tekstu w kodzie, czy jakimkolwiek edytorze tekstu to banalne zadanie, które każdy użytkownik komputera wysysa z mlekiem matki. W Visual Studio dodajmy do tego wciśnięty przycisk Alt. Zaznaczenie przestaje chwytać całych linii od punktu startu do końca tylko zaznacza nam prostokąt. Proste porównanie poniżej:

image image

Jak to mogę wykorzystać? Otóż zamiast zaznaczyć cały blok zaznaczam z altem pustą kolumnę przed trzema deklaracjami private, jak na obrazku poniżej:

image

Po takim zaznaczeniu zaczynam pisać w ostatnim wierszu zaznaczenia, tam gdzie ustawił mi się kursor. Każdy znak wybrany przeze mnie będzie powielany w każdym innym wierszu tego zaznaczenia. Jeśli chciałbym na powyższym przykładzie zmienić deklarację private na public powyższych zmiennych, wystarczy zaznaczenie tego bloku jak na obrazku i usunięcie private w jednym miejscu i wpisanie public. Ta operacja automatycznie zostanie wykonana dla pozostałych wierszy. 

W Visual Studio to działa również na zwiniętych fragmentach kodu. Niestety trzeba uważać na puste wiersze pomiędzy właściwymi. Przykład powielania poniżej:

image

Zwinięte części kodu oczywiście nie będą uwzględnione:

image