Provoz Java aplikací na Windows Azure

Microsoft si již v době návrhu architektury Windows Azure dal závazek zpřístupnit cloud i vývojářům z jiných platforem. Mám-li být upřímný, je to asi poprvé v historii MS, kdy jsme tak intenzivně mysleli na provoz aplikací typu PHP nebo Java už od počátku návrhu produktu a tuto myšlenku dotáhli do praktického výsledku.

Dnes bych se zaměřil na první část – podporu Javy, pro kterou jsem dal na jedno místo odkazy na nejlepší zdroje informací.

Na začátek bych doporučil tento rozcestník - http://www.microsoft.com/windowsazure/interop/default.aspx. Zde jsou zejména odkazy na:

  1. Různá SDK pro Javu
  2. Azure nástroje pro Eclipse
  3. a tzv. Akcelerátory. Projekty, které vedou k rychlému nasazení a požití Java aplikací

Dále stojí určitě za zhlédnutí přednáška z konference PDC 2010 http://www.microsoftpdc.com/2009/SVC50 o vývoji Java aplikací nad Azure.

Na podzim jsme ohlásili extenzivnější podporu Javy v Azure. Zatím ne všechny novinky byly uvolněny. Stane se tak během našeho Q3 a Q4. V každém případě první z částí již byla vydána – podpora GlassFish http://blogs.msdn.com/b/dachou/archive/2011/01/17/run-java-with-glassfish-in-windows-azure.aspx

Z praktického pohledu bych doporučil tento návod pro instalaci Java aplikací v Azure http://blogs.msdn.com/b/mariok/archive/2011/01/05/deploying-java-applications-in-azure.aspx

Dále doporučuji web WindowsAzure4J - http://www.windowsazure4j.org/, na kterém je asi nejvíce informací Azure Java SDK.

Závěrem několik solidních blog postů: