Dać nerdom stolik

Mamy wreszcie prawdziwą “killer application” dla Microsoft Surface. Jestem przekonany, że przynajmniej część z Was widząc po raz pierwszy ten stolik przypomniała sobie z rozrzewnieniem “Gwiezdne Wojny”, w których Chewbacca rozgrywał z 3PO partyjkę gry Dejarik:

Teraz, przy okazji amerykańskiego konwentu Origins moje marzenia zaczęły się spełniać. Firma Vectorform we współpracy z amerykańskim wydawcą gier planszowych Mayfair Games przygotowała oficjalną konwersję jednego z największych bestsellerów ostatnich lat - Osadników z Catanu. Tytuł doskonale znany również w Polsce, obecny oprócz wersji "pudełkowej" również w postaci licznych konwersji m.in. na PC, Xbox, PS3 i iPhone wylądował wreszcie na optymalnej, bo stolikowej platformie. Koniec z traceniem czasu na przygotowanie gry i żmudnym sprzątaniem żetonów - a cała radość (user experience?) pozostaje właściwie bez zmian. Najlepiej widać to na poniższej prezentacji:

[View:https://www.youtube.com/watch?v=LWx92_R1RCo]

Póki co trudno oczywiście szacować komercyjny potencjał tego typu projektów. Patrząc jednak na ostatnie eksperymenty z Invizimals, EyePet czy Eye of Judgement mam przeczucie, że gry hybrydowe, łączące w sobie elastyczność świata wirtualnego z przyjemnością bezpośredniej interakcji z fizycznymi otoczeniem, w szczególności żywymi przeciwnikami/kooperantami, stanowić będą coraz bardziej istotny nurt w szeroko rozumianej branży (już nie tylko elektronicznej) rozrywki.