Jaka przyszłość przed kontrolkami?

 

W ciągu ostatnich kilku tygodni na CodePlex  pojawiły się 2 nowe projekty - Silverlight Toolkit oraz WPF Toolkit. Oba pełnią podobną rolę: rozszerzają standardową paletę funkcjonalności technologii Silverlight i WPF o dodatkowe zbiory kontrolek. Czemu więc można je znaleźć na CodePlex?

Otwarcie kodu źródłowego ma oczywiście głównie znaczenie marketingowe. Microsoft wciąż pozostaje bowiem autorem, który choć nie wstydzi się swojej pracy i chętnie pokaże swój warsztat, nie zakłada (przynajmniej na razie) wykorzystania społeczności w roli innej niż beneficjent i ewentualnie audytor/krytyk postępujących prac.

Dużo bardziej istotną przyczyną udostępniania coraz większej ilości technologii w sposób otwarty jest moim zdaniem bardzo istotna zmiana wewnątrz organizacji. Oto po latach rozwijania oprogramowania w oparciu o standardowe, ciężkie metodyki (to broń boże nie zarzut - biorąc pod uwagę poziom skomplikowania projektów nie da się inaczej), pojawił się wentyl bezpieczeństwa w postaci "wypuszczania" nieoficjalnych, wczesnych wersji, co w efekcie - wierzę w to mocno - istotnie wpływa na końcową jakość produktu oraz skrócenie cyklu produkcji.

Co oferują w tej chwili same projekty? Silverlight Toolkit to 12 nowych, zaawansowanych kontrolek, wśród których znaleźć można np. TreeView, AutoCompleteBox czy elastyczny i atrakcyjny wizualnie mechanizm generowania wykresów. Dodatkowo w pakiecie znaleźć można zestaw gotowych motywów, świetnych do szybkiego nadania profesjonalnego wyglądu własnej aplikacji.

WPF Toolkit rozszerza bibliotekę Windows Presentation Foundation o znany do tej pory z Silverlight mechanizm zarządzania zdarzeniami - Visual State Manager oraz 3 potężne, długo oczekiwane komponenty: DataGrid, kalendarz oraz znana doskonale z Microsoft Office 2007 wstążka (ribbon).

Autorzy zapowiadają, że to dopiero początek. Jeśli taki model współpracy ze społecznością programistów się sprawdzi (a nie widać powodów, aby miało być inaczej), możemy oczekiwać regularnych uaktualnień i nowych projektów. CodePlex rośnie w siłę.