Zarządzaj maszynami wirtualnymi z VMRC Plus

Myślę, że będzie to ważna i ciekawa wiadomość dla tych wszystkich, którzy używają na codzień Microsoft Virtual Server.

Matthijs ten Seldam (Principal Consultant z Holandii) napisał bardzo ciekawe narzędzie, rozszerzające VMRC klienta, do zarządzania wirtualnymi maszynami w ramach Virtual Servera, które nazywa się VMRCPlus. W okolicach sierpnia/września narzędzie to będzie dostępne w ramach książki - Resource Kita, ale też oczywiście w subskrybcji Technet i Microsoft Downloads.

Dużym plusem tego narzędzia jest to, że nie wymaga ono już ani przeglądarki IE ani IIS aby móc kontrolować maszyny uruchomione na Virtual Server. Co jeszcze dostaniemy w tym narzędziu?

  • Interfejs z zakładkami aby szybko przełączać się między sesjami hosta i gości.
  • Możliwość zapisywania różnych stanów sesji i wykorzystywania ich w dowolnym momencie
  • Drag'n'Drop dla plików .vmc, .vhd, .vfd i obrazów ISO
  • Wbudowanie narzędzie do robienia screenshotów na działających gościach
  • Obsługa skrótów klawiszowych (np. do zapisu stanu sesji)
  • Nieograniczona liczba obsługiwanych gości
  • Maksymalna obsługa 32 hostów Virtual Servera

I to nie wszystko - resztę znajdziecie opisaną w blogu Arlindo Alves'a - ITE z Belgii (link na samym końcu posta).

Jest do zdecydowanie ciekawe narzędzie, które administrator powienien mieć pod ręką, bo może oszczędzić trochę czasu i ułatwić pracę i życie - zwłaszcza tym administartorom, którzy na codzień korzystają z Virtual Servera.

Linki do pobrania oprogramowania oraz kilka screenshotów z tego narzędzia możecie znaleźć m.in. w blogu Arlindo Alves'a (który jest ITE w Belgii).

Uwaga: Matthijs przekazał nam w wewnętrznym mailu w tym temacie, że można dystrybuować to oprogramowanie przed jego oficjalnym wydaniem, ale z wyraźnym zastrzeżeniem, że nie jest ono wspierane przez Microsoft. Prośba więc o dokładne przeczytanie EULA.