Internet Explorer 10 pro Windows 7

Od úterka je k dispozici Internet Explorer 10 také pro uživatele Windows 7. Přímo stahovat můžete zde:

Na Windows Update se objeví nejprve těm, kteří si nainstalovali IE10 Release Preview, postupně se ale bude rozšiřovat mezi všechny uživatele Windows 7 (až na ty, kterým správci nainstalovali IE10 Blocker Toolkit). Desátá verze prohlížeče přináší významná vylepšení v mnoha oblastech – webových standardů, výkonu, bezpečnosti, ochrany před sledováním a spolehlivosti.

Instalace IE10 na Windows 7 vyžaduje přítomnost aktualizace KB2670838. Je nazývaná Platform Update a pokud si dobře vzpomínám, podobnou aktualizaci vyžadoval i IE9. Internet Explorer je nedílnou součástí operačního systému. Vykresluje na GPU a využívá k tomu DirectX. Platform Update toto rozhraní aktualizuje spolu s přidruženými komponentami a kodeky, jedním z nich je například H.264.

Zlepšení, která přispívají k rychlejšímu vykreslování, menšímu vytížení hardwaru a tím k delší výdrži baterie přenosného zařízení, se neodehrávají jen na poli vykreslování. Obrovskou optimalizací prošel i javascriptový engine, který je v současné době suverénně nejrychlejší, považujeme-li SunSpider test jako něco průkazného. Rychlost načítání stránky totiž stejně závisí především umu vývojáře. Kolik milisekund běžel SunSpuder verze 0.9.1 na počítači s CPU Inter Core i7 s taktem 2,67 GHz a 64bitovým operačním systémem s 6 GB RAM znázorňuje tento graf. Velikost odchylky je znázorněna světlejším odstínem.

sunspider

Dalším zajímavým srovnáním je schopnost prohlížeče automaticky vyhrát hru Hledání min, přičemž se postup ve hře průběžně vykresluje. Stroj je stejný jako v předešlém případě a všechny aplikace běžící na pozadí jsem taktéž ukončil. Firefox 19 byl z testu vyřazen, protože nedokázal stánku správně načíst. Graf znázorňuje dobu řešení hry v sekundách. Je zajímavé, že zatímco IE10 Platform Preview dosáhl času 2,2 s, IE10 RTM se zlepšil na 1 s.

minesweeper

Testy z dílen Microsoftu se obvykle velmi liší od těch ostatních, které se zaměřují jen na konkrétní oblast. Většinou zběsile vykreslují, načítají velké soubory, používají XmlHttpRequest, upravují DOM – zkrátka to, co dělá běžná stránka, pokud například načítá komentáře pod článkem až ve chvíli, kdy naskrolujete pod článek.

Pokud máte nadupaný počítač a výkonnostní vylepšení nepovažujete za příliš důležité, zajisté doceníte integrovanou kontrolu pravopisu. Je do Internet Exploreru přenesena z Microsoft Office. Slovo, které není ve slovníku, se podtrhne červeně. Ve Windows 8 slouží ke změně jazyka kontroly klávesová zkratka Win + mezerník, což je systémové funkce. Ve Windows 7 se jazyk mění přes místní nabídku v prohlížeči.

spell-check

Pro vývojáře je podstatné, že IE10 přináší podporu pro 29 (podle jiných zdrojů přes 30 – těžko určit, co se dá považovat za samostatnou normu) nových standardů. Jejich stručný přehled najdete v mém samostatném článku. Obsáhlejší přehled pak naleznete v IE10 Guide for Developers.

Obvykle se tyto řádky uvádí, když vyjde aktualizace nějaké hry, ale vzhledem k tomu, že Internet Explorer vykresluje přes DirectX, si to nemohu odpustit. Zkontrolujte si, že máte nainstalované nejnovější WHQL ovladače k vaší grafické kartě. Stahovat můžete z webu NVIDIA respektive AMD.

- Václav Dajbych, MSP