Office 365 tip: nastavení domény u registrátora WEB4U

V rámci zprovoznění služby Office 365 ve vaší společnosti, je jako jeden z prvních kroků potřeba přiřadit vašemu cloudovému účtu DNS doménu/zónu (nebo domény/zóny), na kterých budete služby Exchange Online, Sharepoint Online a Lync Online provozovat. Doména je následně automaticky použita pro tvorbu SMTP adres v rámci Exchange Online a pro tvorbu SIP adresy v Lync Online.

Nejprve je potřeba k vašemu Office 365 účtu zaregistrovat DNS zónu, kterou vlastníte. V rámci administrátorské konzole Office 365 vyvoláte průvodce přidáním nové domény – ten pro vás vygeneruje jedinečný TXT, nebo MX záznam, který musíte do vaší zóny vložit a tím tak potvrdit, že jste vlastníkem dané domény. Po ověření vlastnictví je následně tento alias možné smazat.

TXT_small

Poznámka: Dovolím si vás upozornit na možné zpoždění, které může někdy nastat. Záleží na konkrétním serveru a registrátorovi kde jsou vaše zóny hostovány, ale než DNS servery začnou vámi vytvořený nový záznam korektně překládat, může to trvat i několik hodin až dnů!

Jakmile ověříte vlastnictví vámi uvedené DNS zóny, zobrazí se vám souhrnná tabulka s DNS záznamy, které se musí ve vaší DNS zóně vyskytovat – díky tomu budou moci všechny služby a klienti Office 365 ve vaší společnosti korektně fungovat. Tyto záznamy jsou samozřejmě nezbytné a do DNS zóny je musíte vložit, nicméně prosím přemýšlejte nad tím, kdy tak hodláte udělat. Pokud bych například přesměroval pomocí MX záznamu tok elektronické pošty na cloudové servery již v momentu, kdy tam ještě nemám připraveny schránky, budou tyto servery zprávy logicky odmítat. Je proto potřeba vybrat ten správný moment, který se bude odvíjet od dalších administrátorských kroků spojených se zprovozněním služby Office 365.

Příklad/testovací doména: office365Web4U.cz

Type

Priority

Host name

Points to address

TTL

MX

0

@

office365Web4U-cz.mail.eo.outlook.com.

1 Hour

CNAME

-

autodiscover

autodiscover.outlook.com.

1 Hour

Type

TXT Name

TXT Value

TTL

TXT

@

v=spf1 include:outlook.com ~all

1 Hour

Type

Service

Protocol

Port

Weight

Priority

TTL

Name

Target

SRV

_sipfederationtls

_tcp

5061

1

100

1 Hour

office365Web4U.cz

sipfed.online.lync.com.

Type

Host name

Points to address

TTL

CNAME

sip.office365Web4U.cz

sipdir.online.lync.com.

1 Hour

CNAME

lyncdiscover.office365Web4U.cz

webdir.online.lync.com.

1 Hour

Editaci záznamů u registrátora WEB4U provedeme následujícím způsobem:

  • V prohlížeči otevřeme zákaznické centrum na adrese: https://www.web4u.cz a přihlásíme se
  • Vybereme odkaz „Správa domén“
  • Vybereme odkaz „Online DNS“
  • V seznamu domén najdeme doménu „office365Web4U.cz“ a klepneme vedle ní na ikonku „Pokračovat“
  • Pomocí webového rozhraní ve správe DNS přidáváme postupně všechny požadované Office 365 záznamy z přechozí tabulky
  • Poznámka: pozor na to, že záznamy odkazující se na servery Office 365 musí mít na konci uvedenu tečku tak, jak by to v DNS mělo být. Například tedy „autodiscover.outlook.com .

Na obrázku níže vidíte všechny záznamy tak, jak by měly ve vaší DNS zóně vypadat (pro zvětšení klikněte):

office365Web4U.cz

Jako poslední krok si můžete nechat ze strany Office 365 zkontrolovat, zdali jste vše nastavili správně. Po přihlášení na portále Office 365 pod účtem správce přejděte do sekce domény, tam vyberte požadovanou doménu a po přechodu do vlastností této domény zvolte „Poradce při potížích - Odstranit potíže s doménami“. Následně vyberte možnost „Nastavení u mého poskytovatele bylo změněno před více než 72 hodinami.“:

Ostranit problémy s doménami

Pokud je vše v pořádku, měli byste získat následující výstup:

Ostranit problémy s doménami II

Pokud nikoli, pomocník vám přesně řekne, které záznamy jsou chybné a jaké kroky byste měli podniknout k jejich nápravě.

Poznámka pro plán P: Výše uvedené platí primárně pro „E“ plán. Pokud jste malá společnost (do 50ti zaměstnanců) a používáte plán „P“, je situace trochu jiná. V rámci tohoto předplatného vám Microsoft nabízí přímo hostování vaší DNS zóny na jejich cloudových DNS serverech, kde se mj. stará i o to, že potřebné záznamy pro služby Office 365 budou v pořádku směřovat tam, kam mají. Za tuto službu se nic neplatí, cena je součástí předplatného. Protože se primárně předpokládá, že pro malé společnosti bude toto jasnou výhodou, u zákazníků s „P“ plánem se ani nepočítá, že by jejich DNS zóny byly spravovány někde jinde. Proto, pokud provedete nastavení dle tohoto článku, vše bude v pořádku fungovat, jen nástroj, který vám ověřuje správnost DNS záznamů nebude funkční. Ten totiž u plánů „P“ kontroluje jen to, zdali jsou DNS služby hostovány u Microsoftu a pokud ne, kontrolní mechanismus toto vyhodnotí jako chybu.

Martin Pavlis – Microsoft MVP – martin@pavlis.net