Týden se System Center 2012 R2 – dohled a správa hybridního Cloudu

Tento týden se věnujeme vybraným novinkám System Center 2012 R2, přestože novinek pro rodinu SC není takové množství jako u Windows Server 2012 R2. V celé řadě jde spíše o finální verze řešení a komponent, které jsou už dnes částečně dostupné. Věřím ale, že i novinky zmíněné v tomto týdnu přinášejí zajímavé možnosti a dále rozšiřují záběr nástrojů pro správu IT prostředí.

Myslím, že zde není nutné popisovat System Center. Tyto nástroje pro správu jsou poměrně známé, zažité a stále více rozšířené. Není to tak dlouho, co jsme se primárně věnovali správě, monitoringu, zálohování a dalším oblastem v prostředí privátního cloudu. Do tohoto on-premise prostředí nám začaly postupně pronikat také služby veřejného Cloudu, o které je nutné se starat, protože na nich poskytujeme uživatelům služby. Dále zde máme celou řadu místních poskytovatelů služeb, kde také často provozujeme část našeho IT. Pokud tato prostředí propojíme, musíme se dostatečně postarat o tzv. hybridní cloud.

Možnost využít ke správě celého prostředí hybridního cloudu stávající implementované nástroje, na které jsme zvyklí, je samozřejmě obrovskou výhodou.

System Center 2012 R2 je produkt s pomocí kterého dokážete hybridní prostředí ukočírovat.

Komponenty produktu System Center:

  • SC Virtual Machine Manager
  • SC App Controller
  • SC Data Protection Manager
  • SC Configuration Manager
  • SC Operations Manager
  • SC Orchestrator
  • SC Service Manager
  • SC Endpoint Protecion

Ve stručném přehledu se podíváme na to, jakým způsobem dokáží jednotlivé nástroje přispět k efektivnímu řízení hybridního cloudu. Zmíním pouze produkty, které z logiky věci souvisejí se správou a možným využitím hybridního scénáře.

Od verze R2 samozřejmě můžeme očekávat podporu pro správu posledních verzí OS W2K12 R2 a s ním souvisejících novinek.

SC Configuration Manager

Pokud využíváte pro správu klientů SCCM, v rámci integrace s Windows Azure můžete vytvářet Distribuční bod v prostředí Azure přímo z konzole SCCM. Výrazně efektivněji tak můžete dostat obsah instalačních balíčků/hotfixů k uživatelům mimo organizaci a bez zatěžování vlastní internetové konektivity.

image
SCCM: Azure Distribution Point

SC App Controller

Tento nástroj bude pro váš hybridní cloud klíčový. Už byl zmíněn v předchozím příspěvku na téma Windows Azure Pack. App Controller je webová aplikace, která slouží pro správu serverů a služeb. Administrátoři nebo uživatelé mohou po přihlášení do aplikace provádět specifikované operace se servery a službami, na které mají oprávnění napříč hybridním cloudem. App Controller připojíte nejen ke zdrojům vlastního prostředí (VMM), ale také přímo do Azure subscription a k poskytovatelům služeb, pokud své služby provozují na platformě Microsoft a System Center. Uživatel se pak nezabývá tím, kde vybraný server nebo služba právě běží.

image
Konzistentní pohled na hybridní cloud

SC Orchestrator

Aplikace, která bude určitě „srdcem“ celého vašeho řešení. Automatizační nástroj, který vás propojí se všemi potřebnými aplikacemi, servery a službami a zajistí vysokou úroveň automatizace. Díky tomuto nástroji to zvládnete elegantně bez hluboké znalosti skriptování a API propojovaných služeb. Zvládnete to díky tzv. Integračním balíčkům, které jsou dostupné pro celou řadu aplikací a řešení. Samozřejmostí je integrační balíček pro všechny System Center nástroje.

Novinkou je pak Integrační Pack pro Windows Azure. Díky němu můžete vnést do procesů významnou úroveň automatizace napříč hybridním cloudem. Pakliže využijete tohoto integračního balíčku a vybrané úlohy zakomponujete do vytvořených runbooks (workflows), které mohou být součástí libovolného procesu Service Manageru, můžete provádět operace omezené pouze vlastní představivostí.

SC Operations Manager

Pro zajištění spolehlivého, vysoce dostupného a bezpečného IT prostředí je nutné využívat kvalitní dohledový systém. Operations Manager dokáže proaktivně monitorovat nejen infrastrukturu, ale zejména také aplikace/služby až do úrovně kódu (APM). Pokud máte nasazen dohledový systém SCOM a rozšířili jste vaše prostředí o Windows Azure, určitě bude nutné zakomponovat cloud prostředí do stávajícího dohledu. SCOM monitoruje jednotlivé oblasti pomocí tzv. Management Packů, které sebou nesou obrovské množství informací o dané aplikaci nebo službě. Microsoft přichází s Management Packem také pro Windows Azure. Samozřejmě že v případě konzumování služeb Azure formou IaaS, kde jsou servery plně ve vaši správě, můžete instalovat SCOM agenta přímo na server stejně jako v případě on-premise. Management Pack ale zajistí monitoring vašeho Azure subscription také pro oblast PaaS. Objeví a bude monitorovat vaše úložiště, webové služby, cloud aplikace, sítě apod. včetně výkonnostních čítačů.

Pokud budete provozovat aplikace, které jsou rozkročené napříč hybridním cloudem, můžete pomocí Distribuovaných aplikací ve SCOM zajistit velmi efektivní pohled na stav celé aplikace.

image
Monitoring aplikací hybridního cloudu

Abychom skutečnému a detailnímu monitorování aplikací učinili za dost, určitě by se také do celkového přehledu na stav aplikace hodil pohled z venku. Ten vám může velmi dobře zajistit cloud služba Global Service Monitor. Do vybraných datových center můžete nahrát vaše web testy, které budou podle nastavení pravidelně prováděny a výsledky zasílány do vašeho dohledového systému.

SC Data Protection Manager

Jak už z názvu vyplývá, tato komponenta rodiny System Center řeší zálohování celého prostředí. Podporovány jsou a budou všechny aktuální Microsoft operační systémy a aplikace. V případě zálohování virtuálních serverů na Hyper-V samozřejmě také zálohování podporovaných distribucí jiných operačních systémů (Linux apod.). Aplikace a služby jsou samozřejmě zálohovány online a za provozu, zálohovat můžete na disky nebo páskové knihovny. Možností konfigurace je opravdu mnoho. Co je ale nové pro náš hybridní cloud je možnost zálohovat do Windows Azure. DPM řešení můžete rozšířit o další úložiště v cloudu. Získáte tak prostor pro offsite zálohy v případě katastrofálních problémů. Data v cloudu jsou šifrována. Jedná se o cloud službu, takže platíte skutečně jenom za čerpaný prostor. Každopádně pro hybridní cloud je to další zajímavá služba, jak využít takto distribuované prostředí.

image
DPM Azure Online Backup

W2K12R2 a SC2012R2

Integrace jednotlivých produktů se samozřejmě stále zvyšuje. Stále se klade větší důraz na možnost využívat veřejný cloudu Windows Azure nejen pro provoz IT služeb, ale také jeho správu. Vysoce dostupné, spolehlivé a bezpečné prostředí můžete získat pouze tehdy, bude-li o něj dobře postaráno. Pro prostředí Microsoft si myslím, že není lepšího partnera než rodinu System Center.

Nebojte se hybridního cloudu, přijde Windows Server 2012 R2 a System Center 2012 R2. Tentokrát poprvé společně.

Jan Matějka
Mainstream Technologies

Mainstream Technologies, s.r.o. se specializuje na poskytování vysoce odborných služeb v oblasti informačních technologií. Z pozice systémového integrátora navrhuje a implementuje podniková řešení se zvýšenými nároky na odolnost, bezpečnost a dostupnost. Díky bohatým zkušenostem a znalostem podnikového prostředí taktéž poskytuje pokročilé odstraňování potíží a profesionální konzultace.