Windows Phone 7.5 je konečně tu

Microsoft začal 27. září oficiálně distribuovat rozsáhlou aktualizaci Windows Phone 7 s označením „Mango“. Windows Phone 7.5 byl sice dokončen již někdy v srpnu, ale bylo třeba poskytnout dostatek času výrobcům zařízení, aby mohli optimalizovat jednotlivé ovladače a také mobilním operátorům, aby otestovali tuto aktualizaci v prostředí své sítě. Jak sami jistě tušíte, je to komplikovaný proces a nedal se nikterak uspěchat, aniž by se to negativně neprojevilo na kvalitě.

Některé z vás již telefon vyzval, ať jej připojíte k počítači, že nalezl novou aktualizaci, ostatní nezoufejte, přibližně do 14 dní byste měli přijít také na řadu. Microsoft neuvolnil aktualizaci pro všechny telefony současně, ale uvolňuje ji postupně, aby nedošlo k zahlcení distribučních sítí. Protože aktualizace probíhají bez problémů, rozhodl se Microsoft od 4. 10. nabídnou aktualizaci již 50% telefonů. Výběr telefonů je zcela náhodný.

Aktualizace „Mango“ obsahuje přes 500 novinek a vylepšení, mezi nejvýznamnější patří:

 • Podpora češtiny přímo v telefonu -   už nemusíte psát maily a jakékoliv další texty “cesky”, ale pěkně česky. Nově distribuovaná zařízení navíc budou kompletně v češtině včetně všech menu a podmenu.
 • Marketplace oficiálně v ČR – s uvedením Windows Phone 7.5 byl oficiálně spuštěn obchod s aplikacemi v České republice, díky čemuž si nyní můžete stahovat bezplatné aplikace a po zadání platební karty nakupovat placené aplikace. Nově také nemusíte aplikace instalovat jen přes telefon a program Zune, ale můžete je kupovat i na oficiálním webu, kdy po zakoupení budou automaticky nainstalovány do vašeho telefonu.
 • Rozšířená práce s kontakty a sociálními sítěmi – Bylo přepracováno a zpřehledněno uživatelské rozhraní, které vám o vybraném kontaktu v telefonu nyní poskytne víc agregovaných informací napříč různými zdroji. Kontakty je nyní možné seskupovat do skupin a byla přidána podpora Twitteru a LinkedIn bez nutnosti instalovat speciální aplikaci.
 • Univerzálnější možnosti textové komunikace - Chcete svému známému poslat zprávu? S Windows Phone 7.5 můžete komunikovat přes stejné uživatelské rozhraní pomocí SMS, Live Messengeru i Facebook Chatu. S vybranou osobou udržujete jednu konverzaci napříč různými komunikačními sítěmi.
 • Zase o kousek lepší kancelář na cestách
  • Emailový klient nyní podporuje zobrazení emailů ve formě konverzace, ale firemní zákazníky asi víc potěší přidaná podpora Rights Management Service. Pokud máte víc emailových účtů, můžete je libovolně spojit do jednoho virtuálního účtu. Příjemně také potěší podpora připnutí podsložky s emaily na hlavní obrazovku, včetně indikace nové pošty.
  • Kalendář podporuje synchronizaci více kalendářů z Exchange či Hotmailu a synchronizují se do něj i úkoly, což byla jedna z věcí, která mnoha uživatelům chyběla.
  • Windows Phone 7 uměl přistupovat k dokumentům uloženým na Sharepointu, Mango přináší nativní podporu webového úložiště Skydrive. Velice jednoduše nyní můžete procházet celý Skydrive a pracovat s dokumenty, které na něm máte uložené. Protože jsou podporovány i sdílené složky, není problém využít Skydrive přímo v telefonu ke spolupráci na dokumentech sdílených vašimi kolegy.
  • Pokud jste ještě nevyzkoušeli OneNote, doporučuji tak učinit, protože se jedná o velice efektivní způsob, jak sdílet poznámky mezi telefonem, webem nebo třeba přáteli či kolegy. Zajímavé uplatnění našel OneNote při použití jako sdílený nákupní seznam v rámci rodiny.

Úplný seznam novinek včetně podrobného popisu přineseme v některém z příštích vydání TechNet Flash zpravodaje, případně se podívejte přímo na WindowsPhone.cz

- David Gešvindr (MCT, MSP)