Azure Maps s dopravou v ČR

Nevěřím, že existuje někdo z vás, kdo by vyjmenoval zpaměti všechny služby které jsou v rámci Azure dostupné. Jednak je jich mnoho, viz https://azure.microsoft.com/en-us/services/ a také se objevují pořád nové. Zcela náhodou jsem narazil na Azure Maps. Každý, kdo má Azure subskripci si může s mapami velmi snadno pohrát, nebo lépe je nějak smysluplně použít.

UPDATE: Nově mnoho příkladů zde: https://azuremapscodesamples.azurewebsites.net/ image

Azure Maps jsou nový přírůstek do početné rodiny Azure služeb, na rozdíl od Bing map používají podklady TomTom a jsou celé postaveny na Azure infrastruktuře, tzn. s Bingem toho vlastně moc společného zatím nemají.
Stejně jako většina Azure služeb a mapových služeb je nějaký objem zdarma za větší využití se platí. Více o Free objemu a o tom jak se účtuje nebo strhává benefitový kredit pokud se free objem překročí je popsáno zde.

Vytvoření základního accountu pro práci s mapu je jednoduché, najdete si v Azure portálu Azure Maps Account a za deset vteřin si vyklikáte vlastní account.

image

Pro práci a testování je pak nejdůležitější znát unikátní klíč, který budete muset zadat při tvoření aplikace využívající mapové podklady.

image

Nyní si můžete vyzkoušet udělat např. nějaký statický HTML soubor. Návody jak na to je zde: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/azure-maps/quick-demo-map-app

Pokud se vám chce vyzkoušet něco live ihned, podobného obr. nahoře, tak zkuste https://burimapdemo.azurewebsites.net/  Běží to na malé webové instanci tak žádná sláva, ale dokud nevyčerpám nějaký limit Azure Maps, tak to nechám běžet. Zajímavé je že to tam peru přímo z Githubu.  Další varianta je tedy sosnout zdroj z mého Githubu AzureMapDemo.html , je tam i funkční klíč, alespoň uvidím, zda to někdo jiný používá a bude mi to dělat v Azure nějaké grafíky, zatím toho moc vidět není.

Nakonec bych ještě upozornil, že pro složitější prvky je třeba navíc upravit číslo API verze na 1.2, o čemž se skoro nikde nepíše.

// Update druhý den publikovaní článku ... již to dělá kýžené grafíky:) //

Update 3:  Protože jsem dosáhl free limitu tak se některé služby zastavují, je zvláštní, že se zastavují postupně. (Asi jsem si to udělal sám jelikož jsem na mapy pustil zkušebně Azure Load Test :).

Také jsem zjistil v nápovědě, že " The included free quantity may not apply to subscriptions associated with Azure credit offers, and your account may be suspended if the spending limit is turned on. Click here  to learn more about the Azure spending limit and how to remove it. " což dělat určitě nebudu.  Pokud uvidíte "holé" mapy nebo i prázdnou obrazovku tak  vězte, že jsem dosáhl onoho limitu.

Jiří Burian, MSFT