Connect(); // 2016

Od 16. 11. do 18. 11. 2016 jste mohli on-line sledovat třetí ročník oblíbené vývojářské konference Connect(); . Ta přináší nejzajímavější novinky pro všechny, kteří vyvíjí mobilní a cloudová řešení pomocí technologií Microsoftu.

Tým zodpovědný za konferenci sliboval na sociálních sítích program doslova plný překvapení a skvělých přednášek a skutečně lze bez nadsázky říci, že byly tyto sliby do puntíku splněny a na své si ve třech obsahem nabitých dnech přišli skutečně všichni.

Hlavní keynote se ujali již tradičně Scott Guthrie a Scott Hanselman. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co konference přinesla!

Každý vývojář. Každá aplikace. Každá platforma

Cílem Microsoftu ve světě mobilního a cloudového vývoje je poskytnout ty nejlepší nástroje skutečně každému vývojáři. Ať už vyvíjíte mobilní aplikaci pro Windows, Android či iOS, desktopovou aplikaci pro Windows či Mac, webovou aplikaci v ASP.NET či Node.js nebo cloudové řešení nad Microsoft Azure; ať už máte v oblibě PC nebo Mac, nástroje Microsoftu jsou vám k službám.

connect201616

Open-source

To, co ještě před několika lety nejspíše nikdo nevyslovil ani žertem, se stalo skutečností – Microsoft je nejaktivnější organizací na GitHubu s více než 16 500 přispěvateli a stal se platinovým členem Linux Foundation . screen-shot-2016-09-15-at-5-53-28-pm

Důležitost otevřeného software je zřejmá a Microsoft si cení možnosti spolupracovat s širokou vývojářskou komunitou. Nový Microsoft je open-first.

Visual Studio

Rodina integrovaných vývojových prostředí (IDE) Visual Studio je středobodem vývoje v technologiích Microsoftu a konference se mu proto věnovala velmi důsledně.

Visual Studio Code

Doposud nejmladší člen rodiny Visual Studia stihl za 18 měsíců na trhu dospět a poskytuje rychlé a kompaktní prostředí pro vývoj na všech operačních systémech. Protože je projekt plně open-source, rozvíjí se velmi rychle. Integrace Gitu, GitHubu a Azure, inteligentní IntelliSense a stovky rozšíření z něj dělají velmi zajímavou alternativu k větším vývojářským IDE.

V ukázce na keynote byla všestrannost nástroje demonstrována vývojem Node.js aplikace používající MonoDB NoSQL databázi na Macu. Výsledek byl následně publikován jako Docker kontejner na Linuxový server na Microsoft Azure.

1_7_multidebug

Visual Studio 2017

Nadcházející verze Visual Studia ponese číslovku 2017 a již nyní si můžete stáhnout a vyzkoušet její Release Candidate (RC) .

Nové Visual Studio prodělalo „odtučňovací kůru“ a s novým modulárním instalátorem je tak možné IDE nainstalovat za zlomek času s přesně těmi funkcemi, které skutečně potřebujete. Je navíc snadné kdykoliv jednotlivé části doinstalovat či odebrat.

„Zeštíhlení“ nedosáhl jen instalátor, ale i IDE samotné, které je nyní mnohem svižnější, v mnohých případech až několikanásobně oproti verzi 2015.

Visual Studio 2017 přináší mnohá vylepšení. Ta začínají již nově přepracovanou startovní stránkou, s jednodušším přístupem k aktivním repozitářům a posledním otevřeným řešením.

startpage

Vítanou novinkou je možnost editace .csproj souborů přímo ve Visual Studiu bez nutnosti zavření projektu.

Byla vylepšena navigace v kódu, především dialog Find All References, který poskytuje přehledný hierarchický náhled na jednotlivé odkazy na hledaný symbol.

findallrerences

Bloky ve zdrojovém kódu jsou nyní označeny aktivními linkami, které po najetí kurzorem myši informují o tom, ke kterému bloku patří. To výrazně zjednodušuje orientaci v kódu.

structure_visualizer_cs_tooltip

Práce s rozšířeními byla přepracována a umožnuje nyní mimo jiné i dávkové instalace a aktualizace rozšíření bez nutnosti vícenásobného restartu prostředí. Zabudován je také Roaming Extension Manager, který umožňuje zobrazit rozšíření, která používáte na jiných zařízeních, ale nemáte zatím nainstalována lokálně. Správce rozšíření vás také nově dokáže upozornit v případě, že některé rozšíření Visual Studio příliš zpomaluje, takže budete schopni snadno vyřešit výkonnostní problémy.

Mimořádně zajímavou novinkou ve Visual Studio Enterprise 2017 je Live Unit Testing. Ten umožňuje zobrazit výsledky unit testů a pokrytí kódu v reálném čase přímo při práci v editoru. Po provedení změn jsou na pozadí automaticky spuštěny unit testy, které se týkají té části kódu, se kterou jste právě pracovali a výsledky testů jsou zobrazeny pomocí indikátorů nalevo od kódu.

Exception handling byl také výrazně vylepšen. Nové dialogové okno nabízí jasnější a užitečnější informace o chybě, ke které došlo.

exceptionhelper0

Pro celý seznam novinek ve Visual Studiu 2017 RC si prohlédněte Release Notes na webu Visual Studia.

Visual Studio for Mac

Jedním z největších překvapení letošního Connectu(); bylo uvedení speciální verze Visual Studia pro operační systém macOS.

Visual Studio for Mac přináší vývojářům nejlepší IDE pro vývoj Xamarin aplikací na iOS a Android a webových aplikací v ASP.NET Core.

Preview verze je k dispozici ke stažení a vyzkoušení již nyní. Finální verze bude zdarma součástí předplatného Visual Studia a bude k dispozici také bezplatná Community edice.

Xamarin

Xamarin umožňuje vývojářům tvorbu nativních mobilních aplikací v jazyce C# . Platforma je využívána tisíci vývojáři a firmami po celém světě. Díky únorové akvizici Xamarinu Microsoftem se spolupráce obou firem výrazně prohloubila a rozšířila.

Velké pozornosti se těší open-source framework Xamarin.Forms, který umožňuje vývoj multiplatformních aplikací, které sdílí kromě business logiky v C# i uživatelské rozhraní (UI) v jazyce XAML.

Ve Visual Studiu 2017 nově najdete dlouho očekávaný Xamarin Forms Previewer, který nabízí živý rendering při editaci XAML kódu. Již tedy nebudete muset navrhovat uživatelské rozhraní „naslepo“ a dostanete okamžitou zpětnou vazbu bez nutnosti spouštět aplikaci.

xamarinpreviewer

Nový Xamarin Inspector umožňuje procházet a editovat XAML hierarchii běžící aplikace a dokáže zobrazit i trojrozměrný náhled na vrstvy ze kterých se uživatelské rozhraní skládá. Veškeré provedené změny je možné uložit přímo do zdrojového kódu.

xamarininspector

Remote iOS Simulator pro Visual Studio Enterprise se dočkal stabilní verze. Můžete tak snadno testovat své iOS aplikace v pohodlí Visual Studia na Windows. Konec neustálého otáčení mezi PC a Macem, vaše pracovní židle vám bude vděčna :).

simulator

Nové nástroje umožňují jednoduché debugování aplikace a backendu současně.

Mnoho vývojářů také potěší, že Samsung začal přispívat do Xamarinu a zajistil podporu .NET Core pro Tizen. Tento open-source operační systém je postaven na Linuxu a běží na více než 50 milionech připojených zařízení od chytrých hodinek, přes domácí spotřebiče až po televizory. Xamarin.Forms nyní obsahuje experimentální podporu Tizenu, a to i včetně emulátoru pro Visual Studio.

Universal Windows Platform

Vývoj pro univerzální platformu Windows (UWP) se ve Visual Studiu 2017 dočkal mnoha vítaných změn.

Kompilátor .NET Native obsahuje více než 600 oprav a přináší ještě lepší optimalizaci pro UWP aplikace.

Přepracován byl Application Manifest Designer, který nyní umožňuje výrazně jednodušší správu a tvorbu obrázkových assetů pro aplikaci. Na základě jednoho zadaného obrázku umožňuje vygenerovat všechny správné rozměry dlaždic a ikon.

manifestvisualassetgenerator

Nový diagnostický nástroj UI Analysis vám pomůže identifikovat problémy v XAML kódu, které by mohly mít negativní dopad na výkon a použitelnost aplikace.

XAML Designer nyní umožňuje výběr barevného motivu a nastavení vysokého kontrastu pro náhled. Nová funkce Edit & Continue umožňuje přímo za běhu měnit v XAML kód, změny živě zobrazovat a případně i přímo uložit. IntelliSense navíc nyní dokáže napovídat pro syntaxi {x:Bind} a automaticky umí přidat chybějící namespace.

intellisense_without%20namespace

Byla navíc vylepšena podpora UI testů UWP aplikací přes Appium. Díky Windows Application Driveru může testový projekt spustit vaši UWP aplikaci a provádět na ní jednotlivé testy.

Visual Studio Mobile Center

Tvorba kvalitní mobilní aplikace vyžaduje kromě vývoje také testování, distribuci a monitoring. Pomoci vám v tomto může nové Visual Studio Mobile Center.

visual-studio-mobile-center2

Tato cloudová služba, nyní dostupná jako preview na pozvání, pokrývá celý životní cyklus mobilních aplikací.

V současné podobě nabízí následující služby:

  • Build – continuous integration a správa release
  • Test – automatické testy na skutečných zařízeních (Xamarin Test Cloud)
  • Crash reporting – analytika pádů aplikace v reálném čase
  • Distribution – deployment uživatelům nebo testerům
  • Analytics – business a usage metriky
  • Authentication – integrace s autentizačními systémy
  • EasyTables – jednoduché cloudové datové úložiště

visual-studio-mobile-center

Podpora je nyní dostupná pro Android a iOS aplikace napsané v Objective-C, Swiftu, Javě, Xamarinu a React Native. Do budoucích verzí je plánována podpora UWP aplikací a Cordovy.

Všechny funkce jsou dostupné kromě webového rozhraní i přes rozsáhlé REST API.

Microsoft Azure

Microsoft se v cloudu snaží dosáhnout co největší flexibility pro své zákazníky. Azure nabízí 38 regionů po celém světě (více než Google a AWS dohromady), více než 100 datacenter a je jediným certifikovaným poskytovatelem cloudu v Číně. 90 % firem žebříčku Fortune 500 nyní využívá služby Microsoft Cloudu a měsíčně přibývá přes 120 000 nových uživatelů.

Docker dostává prvotřídní podporu na Azure i ve Visual Studiu. Služby jako Azure App Service lze nyní jednoduše integrovat s Dockerem. Vývojáři uvítají možnost jednoduché tvorby, testování a deploymentu aplikací v Docker kontejnerech pomocí nových Visual Studio Tools for Docker. IDE dokonce umožňuje debugging kódu v několika Docker kontejnerech současně. Docker je nyní podporován také jako prvek Continuous Integration na Visual Studio Team Services.

image_8220c68d-c750-43a9-9fd6-21af02268cad

General Availability (všeobecná dostupnost, GA) se dočkaly Azure Application Insights (pro analytiku webových aplikací a backendů mobilních aplikací) a Team Foundation Server 2017.

Azure Functions jsou novou cloudovou službou, která umožňuje spouštět výpočty na základě událostí (ať už v Azure, ve službách třetí strany nebo na on-premise systémech). Celá infrastruktura je plně abstraktní, takže jediné, co musíte udělat, je vybrat událost a napsat kód, který se má spustit ve chvíli, kdy nastane. Můžete psát v JavaScriptu, C#, Pythonu a PHP, či napsat skript pro Bash, Batch nebo Powershell. Služba automaticky škáluje dle množství příchozích požadavků a platí se pouze za spotřebovaný procesorový čas.

azurefunctions

SQL Server 2016 je již šestým rokem nejbezpečnější databázový systém. Nabízí i pokročilé analytické nástroje business intelligence (BI) za zlomek ceny konkurenčních produktů. S novým Service Packem 1 se tyto vlastnosti stávají součástí všech edicí SQL Serveru – včetně edice Express, která je zdarma. Na Connectu(); bylo představeno také preview SQL Serveru pro Linux, které je samozřejmě dostupné s podporou Dockeru.

Azure Bot Service, která je nyní v GA, nabízí na Azure cloudovou službu Conversations as a Platform (konverzace jako platforma) . Služba umožňuje tvorbu inteligentních konverzačních botů pro Skype, Slack, Facebook Messenger, Microsoft Teams a další. Vše se automaticky škáluje a funguje bez potřeby vlastního serveru na infrastruktuře Azure.

Azure Data Lake Services jsou novou enterprise službou v GA, která umožňuje efektivní skladování a obrovských objemů dat.

.NET

Před dvěma roky se stal .NET open-source projektem na GitHubu a jeho komunita je velmi aktivní. Více než 60% příspěvků do nového .NET Core přišlo od vývojářů mimo Microsoft.

Nezávislá organizace .NET Foundation podporující otevřený vývoj a kolaboraci v .NET ekosystému nyní spravuje přes 400 repositářů na GitHubu a mezi členy Technical Steering Group kromě Microsoftu patří společnosti jako RedHat, Samsung, JetBrains a Unity. Velkým překvapením bylo oznámení, že na tento seznam přibývá nově i společnost Google.

Bylo vydáno .NET Core ve verzi 1.1, která obsahuje přes 1300 nových API, lepší integraci Azure a mnohá výkonnostní vylepšení. Ta jsou vidět asi nejvíce v případě ASP.NET Core, které se dostalo v nejnovější verzi na desáté místo mezi nejrychlejšími webovými frameworky – v testu od TechEmpower dokázal zpracovat 1 822 366 dotazů za vteřinu. Oproti dva roky starému benchmarku ASP.NET je to více než 850násobné zlepšení.

aspnetcoreperformance_techempower-f46b4c14f6f3bbae

Nová alpha verze MSBuildu nabízí jednodušší a čitelnější formát projektových souborů .csproj. Již v nich nenajdete ani jedno GUID a soubory se zdrojovým kódem jsou díky podpoře wildcard znaků automaticky nalezeny a přidány do projektu. Odpadají tak nenáviděné problémy s konflikty při commitech zdrojového kódu v týmu.

Shrnutí

Letošní ročník Connectu byl jednoznačně zatím tím největším. Ať už vyvíjíte cokoliv, nové nástroje Microsoftu jsou vám k dispozici a pomohou vám v každé fázi životního cyklu produktu.

Visual Studio 2017, Visual Studio pro Mac a Visual Studio Code přináší ta nejlepší vývojová prostředí pro všechny příležitosti a pro uživatele na každém operačním systému. Spolu s Xamarinem jde o nejlepší místo pro vývoj mobilních aplikací. Ruku v ruce cloudovou službou Visual Studio Mobile Center dostáváte ty nejlepší prostředky pro pokrytí celého procesu vývoje mobilní aplikace.

Azure se nepřestává rozvíjet a dostává skvělou podporu pro Docker, nové Azure Functions, Azure Bot Service a Azure Data Lake Services.

Otevřený .NET Core dokázal vzbudit zájem Google a Microsoft se stává platinovým členem Linux Foundation.

Pokud jste něměli možnost Connect(); //2016 sledovat živě, určitě se podívejte na záznamy z jednotlivých session, které jsou dostupné ke shlédnutí na Channel9 a vyzkoušejte si již dnes všechny novinky, které byly představeny.

Happy coding! Martin Zikmund