Kubernetes plugin pro Visual Studio Code včetně Intellisense

Pro automatické nasazování a debugging v Kubernetes clusteru můžete využit extension pro open sourcové Visual Studio Code.

Plugin naleznete přímo v katalogu a instalace je záležitostí několika vteřin.

Plugin se pak podívá do vašeho konfiguračního souboru pro kubectl a hned bude fungovat.

Můžeme se podívat na namespace a přepínat se mezi nimi (a nepotřebujeme ani vytvářet kontexty).

Takhle se třeba podíváme na Nody a co na nich běží. Přes pravé tlačítko se dostaneme k dalším možnostem.

Tak například Desribe jednoduše vyvolá příkaz kubectl describe ve vašem okně, takže se s ním nemusíte vypisovat (zejména ladit správná jména a tak).

Pokud se třeba podíváme na Pody a dvakrát ťukneme na nějaký z nich, otevře se nám v okně ve formě YAML souboru (tohle mám strašně rád).

Podívejte se co všechno vám nabízí pravé tlačítko.

Můžete Pod vymazat a nebo třeba vypsat či streamovat jeho logy. To plugin udělá zase v okně příkazové řádky, takže formát výstupu vám bude důvěrně známý.

Můžete jednoduše zahájit port forwarding nebo skočit do terminálu přímo v Podu. Použije se kubectl exec, ale to zase nemusíte řešit a vypisovat – vám se jednoduše otevře terminálové okno a jste přímo uvnitř Podu.

Všimněte si ještě jedné zásadní věci – tento plugin na rozdíl od Dashboardu pracuje i s Helm šablonami, což jak si řekneme někdy později je zásadní nástroj pro reálnou práci s Kubernetes.

To ale stále není všechno. Tento pluginy přináší i porozumění struktuře Kubernetes YAML souborů. Podívejme se na to. Napsal jsem spec: a zmáčknul CTRL+mezerník.

Přesně tak. Intellisense pro Kubernetes, který vám radí co můžete použít a kontroluje pro vás syntaktickou správnost vašich YAML souborů.

Více informací o možnostech a variantách ovládání Kuberneres si přečtěte v Tomášovém článku  “Kubernetes prakticky: finty pro ovládaní aneb kdy CLI a kdy GUI a jaké