Návod jak správně ukončit BizSpark a přejít do MPN

Program Microsoft BizSpark byl uveden téměř před deseti lety jako program pro Startupy. Měl dvě úrovně, i v menší z nich měli začínající společnosti možnost získat zdarma až pět Visual Studio Enterprise licencí na jeden až tři roky, včetně DevTest SW a dalších benefitů a Azure kreditů celkově v objemu až za 27 000$ (150x5x12x3). Nyní je nahrazen novým programem MS4SU pro větší Startupy a také nabídkou běžného Microsoft partnerství s benefity pro menší Startupy, viz jeden z mých letních příspěvků  - Microsoft pro vývojářské firmy a Startupy

Poslední “várce” BizSparkistů (větší stovky firem v ČR a SR) bude v následujících měsících program končit a při jeho uzavírání je vhodné nezapomenout na několik procesních kroků, zajišťujících, aby exspirující (graduující) BizSpark partner:

  1. Pochopil, co to je Graduate proces, co, do kdy je třeba udělat (nestojí to žádné peníze).
  2. Vývojáři si vygenerovali a stáhli své trvalé licenční klíče na trvalé DevTest produkty
  3. Dostal od MS oficiální “papír” na trvalé licence které může používat i po ukončení Bizsparku
  4. Pokud společnost provozuje Azure, tak aby nebyl neočekávaně vypnut
  5. Návaznost BizSparku na Microsoft Partner Network Program a pokračování v používání licenčních i cloudových výhod.
  6. Registrace do Microsoft Partner Network a profilace jako vývojářská firma (ISV)   

BizSpark Graduate proces: co to je, do kdy je třeba co udělat, (nestojí to žádné peníze)

Je to vlastně formální ukončení členství v programu, něco jako „děkuji, stále jsem naživu, bylo to fajn, licence, co mám nebudu dávat na warez, nashle“. Součástí tohoto ukončení je elektronický dokument potvrzující členství a vlastnictví licencí (mnohé zůstávají natrvalo) a bývala i možnost pořídit si levněji nějaké další již komerční licence ale tato možnost byla zrušena. To co je třeba udělat je zkontrolovat kontaktní údaje a včas, ještě v období aktivního Bizsparku, zaškrtnout políčko pro vygenerování dokumentů.

 

Vývojáři si vygenerují a stáhnou své trvalé licenční klíče na trvalé DevTest produkty

License se k Bizspark partnerům dostávali pomocí Visual Studio DevTest SW benefitů, každý registrovaný uživatel (vývojář) měl přístup na my.visualstudio.com kde si stahoval sw a generoval svoje klíče. (Pozor, nové verze samotného Visual Studia nemají trvalý klíč.) Tento přístup do vaší VS Enterprise na my.visualstudio.com bude po ukončení BizSparku deaktivován, tudíž je třeba si naklikat klíče do zásoby s také si je vyexportovat, protože později se již k těmto benefitům, licencím a klíčům na my.visualstudio.com nedostanete! To samé další benefity, i když jsou většinou jen dočasné.

imageimage image

 

Admin BizSparku potvrdí včas Graduate proces a tak získá “Papír” na trvalé licence, které může používat i po ukončení BizSparku.

Pokud zaškrtnete níže uvedené políčko“ „ , tak se vám vygeneruje dokument, který potvrzuje vlastnictví trvalých licencí které vám zůstávají. Pozor: tento akt musíte udělat ještě když máte Bizspark aktivní !!!, Nikoli až v Graduate periodě! Tam již to nepůjde. Je to chyba v systému resp. neopravený proces z minulých let nikdo to ale již nebude opravovat. Zde na prvním obr. to je do 30. září 2018. Poté již bude nabídka neaktivní. Ignorujte druhý datum, Graduation Offer Expires. Druhý obr. je jiný BizSpark, který již potvrdil a může si stáhnout “License Grant letter”

imageimage

Zajistit, aby používané Azure služby nebyly deaktivovány

Prakticky všichni partneři používají free Azure kredity jako benefit BizSpark programu nebo Visual Studio Subskripcí. S jejich ukončením bude dříve nebo později typicky tak do 1-3 měsíců vypnut Azure free kredit. Pokud nechcete, aby tento kredit byl vypnut, je třeba vložit kreditní kartu a časem převést na placenou Azure subskripci, případně později zase na nějaký Free partnerský benefit či cokoli jiného.

imageimage

 

Z BizSparku pokračovat do Microsoft Partner Network (MPN) programu

Microsoft Partner Network programu  jsou opět zajímavé benefity pro partnerské společnosti, interní licence, Azure kredity, podpora prodeje vašich aplikací, finanční incentivy pokud někam dodáváte vaše řešení na MS platformě atd. Základní registrace nic nestojí, jen nezapomeňte v profilu zaškrtnout že jste vývojářská firma (ISV, Independent Software Vendor) . MPN můžete aktivovat souběžně s BizSparkem a dokonce benefity čerpat také souběžně s dobíhajícím BizSparkem. Při registraci jako "vývojářská společnost" se s vámi bude jednat jinak, lépe a vhodněji, než se společností typu "čistič PC větráků a doplňovač tonerů :)"

image

Rozcestník a nabídka hlavních benefitů Microsoft  Partner Programu pro vývojářské firmy je zde: https://partner.microsoft.com/cs-cz/isv-resource-hub/program-offer. Přesné aktuální počty a typy konkrétních MPN licencí si můžete stáhnout v tabulkách níže:

Pozor od 12/2018!
A.  ISV Starter Kit nebude dodáván, obdoba je Action Pack.
B.  MPN ISV Silver a Cloud kompetence nebude obsahovat licenční IUR benefity ale GTM podporu prodeje vašeho řešení a budoucnost této kompetence není vyjasněna.

Registrace do partnerského programu Microsoftu pro vývojáře (ISV)

Registraci do partnerského programu Microsoftu naleznete na adrese: https://partners.microsoft.com/partnerprogram/Welcome.aspx  (Pokud se vyskytne chyba, zadejte prosím https://partners.microsoft.com/ do prohlížeče ještě jednou…)

Pro registraci budete potřebovat osobní účet Microsoftu. Nejprve vyberte volbu Enroll a organization pro registraci nové společnosti.

clip_image002

Následně vyplňte základní kontaktní informace a sekci What type of Partner are you? Vyberte IP & Solution Development.

clip_image004

Po provedení úvodní registrace se prosím opět přihlaste do partnerského programu.

https://partners.microsoft.com/

V menu Organization Information vyberte Manage Organization Profile a doplňte požadované informace.

clip_image006

Důležité – v sekci Your Organization’s Business Focus prosím vyberte typ služeb ISV a jednu ze čtyřech podkategorií, která nejlépe odpovídá vašemu zaměření.

clip_image008

Po doplnění zbývajících informací formulář uložte.

 

Pokud budete mít nějaké dotazy, kontaktujte nás na emailem.

Jiří Burian