Ušetřete v Azure PAYG modelu pomocí Rezervace Instancí

clip_image002Microsoft Azure má za sebou již téměř devět let provozu a za tu dobu prošel nejenom změnou jména, ale především významnou změnou vlastností a funkcionalit. Uživatel má možnost si vybrat z mnoha různých operačních systémů nebo volit PaaS prostředí nebo i u některých služeb i prostředí tzv. Serverless kdy se nemusí vůbec o infrastrukturu starat. Pojem Azure Pay As You Go (PAYG) jde vysledovat k začátkům a jde o koncept, že uživatel platí pouze za to co využívá. Je to přímý model bez prostředníka s platbou na kreditní kartu nebo fakturu. Není potřeba se zavázat na časové období, že jeho útrata bude alespoň X a nebo že si uživatel zakoupí nějaké kredity, které pak rozpouští v provozu. Výhodou je vyšší flexibilita a nižší vázaný kapitál na provoz služeb. Většina Azure výhod je také dostupná právě v Azure PAYG modelu.

Několik rad jak využívat PAYG Azure služby, co udělat aby stály co nejméně peněz:

  • PAYG je přímý model zpětné platby za spotřebu Azure zdrojů pomocí kreditní karty nebo také na fakturu, což málokdo ví .
  • Novější (lepší) verze serverů bývají často levnější (např. D2V3 je levnější než D2V2).
  • Pro časované spuštění a vypnutí serverů využívejte  Azure Automation (Doma také nesvítíte když spíte).
  • Používat nejen hot i Azure Coo Storage backup pro ukládání starých dat.
  • U PaaS databází nastavte správně pravidla pro změnu velikosti.
  • U služeb jako App Service využívejte automatického škálování (Jezdit do práce náklaďákem nebo vozit v osobáku dvacet lidí není úplně to ořechové.), Koukněte se na Azure Monitor Autoscale pro fajnšmekry také třeba per web app scaling
  • V případě dlouhodobějšího využití serverů je optimální zakoupení rezervované instance alespoň na jeden rok. Úspora se pohybuje kolem 30-70%  a s rezervací jde i dále pracovat. Sdílet mezi resource grupami, používat pro různé OS,  Jde aplikovat i při scale up a i pro CosmosDB nebo pro Azure SQL DB, Více o rezerovaných instancí v PAYG.
  • Vyberte si levnější lokaci Azure, „Western Europe“ zní dobře ale může být i o 20% dražší než „France“

 

Trochu více o rezervaci instancí ... proč je polovina Azure cenových výpočtů špatně

Velmi často se setkáváme s tím, že při porovnání ceny s on-premise řešením není zohledňována sleva rezervovaných instancí v Azure.

Rezervované zdroje jsou dopředu předplacené, kdy víme, že zdroj budeme používat min. rok a jsme připraveni za to dopředu zaplatit. Rezervované zdroje lze distribuovat mezi více subskripcí a máte např. také určitou flexibilitu přecházet např. v rámci jedné VM skupiny na jiné velikosti strojů.

Tento způsob lze využít v modelech PAYG, Enterprise a CSP a rezervovat zdroje jde na 1 nebo 3 roky.

Cena je pak výrazně nižší, než při standardní platbě, kterou nabízí naše veřejná Azure kalkulačka jako default. Slevy se pohybují v desítkách procent a záleží na tom, jaký typ zdroje si vybíráte, v jakém modelu ho objednáváte a v jaké lokaci je umístěn. (Často nejvyšší sleva je v nových lokacích datacenter Azure kam právě navezli kamiony serverů a potřebujeme je využít, … nová lokace ve Francii dává lepší ceny než tradiční Western Europe, které funguje deset let:) clip_image004 Viktor Kunst, Microsoft Azure CSM,
Jiří Burian, DPV