VSTS/TFS pro 10 uživatelů = 3$/uživatele

Pořád žijete v době, kdy se TFS CAL kupoval za 300 $ na uživatele?
vsts10usersPřečtěte si, jak výhodně získat komplexní prostředí pro agilní multiplatformní DevOps týmy, že PMové i ostatní Stakeholdeři mají přístup zcela zdarma, jak se liší cloudová verze od verze instalovatelné ve vaší společnosti a že cloudový přístup může licenčně nahradit i tradiční TFS CAL .

 

 

VSTSAnyDevAnyLan2_thumb.jpgVisual Studio Team Foundation Server TFS pro onprem a jeho online cloud variantu Visual Studio Team Services (VSTS) používají interně nejen vývojáři společnosti Microsoft ale i miliony dalších uživatelů po celém světě. Původně existovala jen standardní serverová TFS varianta. Postupem doby se přidávala funkčnost přidával cloud, měnilo licencování. Nyní jsou obě varianty pozicovány jako univerzální balík všech hlavních nástrojů a služeb pro Agilní DevOps týmy a jejich funkčnost se navzájem velmi přibližuje. Není však zcela stejná zejména z důvodu toho, že součástí TFS je zdarma dodáván MS SQL Server včetně datového skladu a tak flexibilita reportingu i nestandardních úprav na míru může být větší.


Funkčně obě varianty TFS i VSTS obsahují mj. toto:

Licencování VSTS/TFS

Se změnilo od vzniku stejně radikálně jako technické vlastnosti. Vždy je třeba aktivovat v cloudu týmový Account VSTS nebo interně nainstalovat serverovou TFS infrastrukturu a pak přidat do týmů uživatele:

A. Serverová část VSTS/TFS v cloudu nebo ve vaší serverovně nebo na notebooku:

 • Cloudový Visual Studio Team Services (VSTS) Account "nekaky.visualstudio.com" si můžete během minuty založit/naklikat sami a obsahuje startovacích 5 prvních plnohodnotných uživatelů zdarma.  
 • Standardní TFS Server se dodává včetně embeddlého MS SQL Serveru (DB pro Git/TFSvs, DB jádro veškerých týmových artefaktů včetně SQL Datawarehousu pro reporting). Sami si instalujete na vlastní železo uvnitř fy.  Každý uživatel VS/MSDN  ho má v MSDN benefitech včetně CAL licence. Může ho nainstalovat i pro celý tým ze svého MSDN. TFS Server jde koupit i zvlášť, asi nikdo to ale dnes nedělá, protože všichni mají alespoň jedno MSDN. (Pozor. standardní TFS Server NEOBSAHUJE plnohodnotné přístupové licence zdarma. ) Přistupující musí mít svoje vlastní MSDN nebo nějak koupené plnohodnotné přístupové licence nebo se musí vejít do případů kdy je jim dovolen přístup zdarma.
 • Existuje také TFS Server Express pro jednotlivce a mini teamy bez přístupu na internet. Je to mírně ořezaná verze "velkého TFS a stejně jako VSTS  je zdarma pro 5 prvních uživatelů.  Obsahuje jen SQL Server Express DB, bez OLAP/DW ale zase ho můžete nainstalovat na vlastní privátní Win workstation, nepotřebujete Win Server.

B. Uživatelé VSTS/TFS

 • Zdarma Stakeholdeři (PMové, manažeři atd.) kteří nepotřebují upravovat kód a koukat na kód ale třeba vkládají požadavky, tasky, pracují s taskboardy nebo komunikují s vývojáři). Prohlédněte si porovnání Stakeholder vs. plný přístup. Případně ještě zde. Nemohou přetahováním myší měnit některé stavy, nemohou měnit pořadí v backlogu atd. Spoustu věcí mohou dělat jinak než myší a další lze nastavit. Mnoho z typických stakeholderů také pracuje s Excelem nebo MS Project klientem napojeným na VSTS/TFS. (Nefunguje s Project Server a Project Online) Doporučuji vyzkoušet prakticky jak stakeholder přístup funguje na free VSTS accountu.
 • Zdarma běžní uživatelé, kteří vkládají bugy přímo nebo nepřímo, posílají feedback atd.
 • Zdarma aktivní předplatitelé Visual Studio/MSDN.
 • Licencují se tedy primármě vývojáři, profi testeři, ti co tvoří Release workflow, Team leadeři. atd.  Ti všichni potřebují TFS CAL licenci nebo VSTS basic přístup (nemají-li MSDN).

C. Další nestandardní služby pro VSTS/TFS + Marketplace

Prakticky všechny základní služby máte v ceně. V praxi, něco málo, zejména v cloudu budou větší nebo pokročilejší týmy platit navíc, protože to co je v ceně jim nebude výkonově nebo flexibilitou stačit . Typicky se jedná o služby vyžadující pronájem hostovaných VM build strojů pro paralelní buildy, pronájem cloudových load testovacích agentů nad limit atd. U TFS onprem velká většina z vás nebude platit cokoli navíc, protože provozují na vlastním železe.
Nově jde koupit formou cloudového netrvalého pronájmu i celé Visual Studio, jmenuje se Visual Studio Cloud Subscription, platí se z Azure (nad kredit) měsíčně nebo ročně, což může být výhodné třeba pro adhoc projekty nebo krátkodobé kontraktory na projektech. Samozřejmě do této kategorie padají i komerční komponenty a VSTS/TFS doplňky třetích stran ve Visual Studio Marketplace.
Více informací zde: https://www.visualstudio.com/team-services/pricing/

 

Novinka – VSTS user licence (placená) funguje jako TFS CAL

Nad limit 5 uživatelů VSTS/TFS je třeba něco zaplatit. Výjimka je, předplatitel Visual Studio/MSDN benefitů ... ten si zaplatil MSDN a tak po něm již nechceme nic. Pokud developer nemá MSDN ale pracuje třeba v Eclipse, je nad 5 free userů, musí si pořídit placenou VSTS user licenci.  Pro TFS se historicky kupovat TFS CAL, což jde pořád, již to není cenově výhodné. Klientský placený přístup ke cloudovému VSTS funguje nyní i jako TFS CAL a jeho cena je výrazně nižší než software assurance pro TFS CAL. (Obráceně to neplatí, TFS CAL neopravňuje k VSTS!)
Je zde jediný zádrhel – logistika nákupu.   Běžný TFS Cal jde koupit “jako houska na krámě” ve všech tradičních licenčních modelech. VSTS přístup jde pouze pronajmout s platbou přes Azure subskripci, nezáleží zda jeden nebo tisíc, (každý měsíc můžete měnit jejich počet). Pro nákup je třeba mít aktivní jaký Azure a povolit v Azure subskripci účtování (Kreditka) nebo tam mít předplacený komerční kredit (OPEN nebo EA/SCE Agreement). Zatím také nejde v CSP programu a nelze ani použít MSDN/MPN free Dev/Test kredit = musíte opravdu něco zaplatit.
VSTS User licence mají následující ceny v PAYG modelu, (jejich cena dle množství není lineární):

 • Jak již bylo zmíněno je prvních 5 uživatelů zdarma
 • Dalších pět, tj. od 6tého do 10tého : $6 měsíčně za každého
 • Od 11 do 100 : $8 měsíčně za každého
 • Od 101 do 1000 : $4 měsíčně za každého
 • Od 1001 výše : $2 měsíčně za každého

Příklady:
* Pro 10 vývojářů  ( Stakeholdeři, VS předplatitelé a useři se nepočítají, jsou zdarma )  = 5x0+5x6 =30$.
* Pro 20 vývojářů (Stakeholdeři, VS předplatitelé a useři se nepočítají, jsou zdarma)  = 5x0+5x6+10x8 =110$.
* Větší společnost 400 zapojených lidí celkem:
A: 20 MSDN předplatitelé,
B: 25 jiní developeři bez MSDN,
C: 10 Lepší projektoví manažeři mající přístup ke kódu,
D: 100 ostatní stakeholdeři/manažeři, backlog, dashboardy, tasky, ... přímo nebo nepřímo, třeba v Excelu,
E: 1 x Profi tester kteří tvoří UI testcase testy ve web rozhraní VSTS
F: 4 x Testeři "klikači" kteří testy spouští a zaznamenávají co je OK a co ne
G: 5 x IT/QA šéfové, kontrolují kvalitu, potvrzují release workflow, např. nasazení z testu do produkce ale nekoukají na kód,
H: 235 x "poučení/zapojení" koncoví uživatelé vkládající externě bugy nebo poskytující kontinuálně feedback.
===> Počet potřebných VSTS user basic přístupů celkem : A=0, B=25, C=10, D=0, E=1, F=4, G=0, H=0: Dohromady 40, tj 5x6+35x8=310$/měsíc.

Postup jak naklikat VSTS/TFS user licence naleznete zde:

https://www.visualstudio.com/en-us/docs/setup-admin/team-services/buy-basic-access-add-team-services-users vstspistupy


Jiří Burian