Biztalk 2010 R2 CTP sürümünü Windows Azure üzerinden deneyebilirsiniz

Tekrar Merhaba,

Microsoft’un ‘Cloud’ çözümü olan ‘Microsoft Azure’, sizlere 90 günlük ücretsiz deneme süresi veriyor. 'Microsoft Azure’a kaydınızı yaptıktan sonra, Biztalk’un yeni sürümü; ‘2010 R2 ’nin CTP(Community Technology Preview) versiyonunu sanal makine galerisi üzerinden yaratarak deneyebilirsiniz. Galeride aşağıdaki gibi ‘Windows Server 2012’ içinde bir örnek bulunuyor. ‘Biztalk Server 2010 R2 CTP’ kurulumu ile ilgili detaylı adımları bu blog’da bulabilirsiniz.

 

Azure’ yönetim portalından oluşturduğunuz sanal makinaya aşağıdaki gibi ‘Cloud Service Name’ ( aşağıdaki örnekte ‘mozbzt2010r2s1.cloudapp.net’) üzerinden bağlanabiliyorsunuz.

Sanal makinanızda Biztalk konfigürasyonunu tamamladıktan sonra, yeni sürümü keşfetmeye başlayabilirsiniz. Gördüğüm kadarı ile ilgili Server imajı üzerinde ‘Visual Studio 2012 RC’ kurulumuda mevcut. Dolayısı ile Visual Studio üzerinde yeni bir Biztalk projesi yaratıp test de edebilirsiniz.

 

‘Biztalk 2010 R2’ sürümü, ‘Windows 8’ ve ‘Cloud’ ile uyumlu olarak geliyor. Bunun yanısıra, örneğin; ‘IBM Informix V11’, ‘IBM IMS/ DB V11’ ‘adapter’ları ve daha birçok yenilik ile genişletilmiş bir platform entegrasyon olanağı sunuyor. RTM (Release to Manufacturing) sürümü yaklaşık 6 ay sonra geliyor olacak, fakat öncesinde Azure üzerinden yeni sürümü deneyerek özelliklerini test edebilirsiniz.

 İyi Çalışmalar,

Mert Öztürk